Czwartek, 16 sierpnia 2018r.

Imieniny: Rocha, Stefana, Joachima

Strona główna / Miasto / Wodny plac zabaw? Tak, ale nie teraz

Nie za wszelką cenę

Wodny plac zabaw? Tak, ale nie teraz

Wodny plac zabaw? Tak, ale nie teraz

Anulowano przetarg na budowę wodnego placu zabaw. – Firmy dają zawrotne ceny, licząc na desperację samorządowców w roku wyborczym. Uważam, że powinno się budować racjonalnie – mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. Kolejny przetarg będzie ogłoszony w drugiej połowie roku.

Jak czytamy w informacji z otwarcia ofert w przetargu na budowę wodnego placu zabaw przy ul. Różanej w Lubaniu do przetargu przystąpiły dwie firmy. Pierwsza to „Gutkowski” z Leszna z ceną około 2,9 mln złotych i „Solar System sp. z o.o.” z Jeleniej Góry z ceną 4,55 mln złotych. Jak się jednak okazało, 2,9 mln złotych, czyli niższa z dwóch kwot nie byłaby ostatecznym kosztem inwestycji.

– Firmę, która dała niższą cenę, poprosiliśmy o przekazanie roboczego kosztorysu zadania. Opiewał on na kwotę 3,5 mln złotych – relacjonuje Arkadiusz Słowiński. – Trudno mi to skomentować, ograniczę się do faktu, że zgodnie z wyjaśnieniem oferenta rozbieżność wynikała z błędnego podania ceny netto zamiast ceny brutto. 

W budżecie miasta Lubań na realizację tego zadania przewidziano kwotę 2,4 mln złotych.

- Ta kwota została oszacowana przez nas bardzo rzetelnie, między innymi na podstawie danych o innych podobnych inwestycjach realizowanych w Polsce, o podobnej skali i zakresie – komentuje burmistrz Lubania. – W mojej ocenie nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia do aż takiego przekroczenia przewidywanych kosztów. Obserwujemy, co dzieje się w sąsiednich gminach i trzeba to powiedzieć jasno: trend na rynku jest taki, że firmy mocno śrubują ceny inwestycji, licząc na desperację samorządowców, chcących za wszelką cenę wywiązywać się z wyborczych obietnic. Nie wszyscy postępują w ten sposób, czego dowodzi przykład budowy boiska zapasowego, tu wykonawca dał nam cenę zgodną z szacunkami i inwestycja rusza. 

Wyjścia były dwa – dołożyć do inwestycji prawie o połowę więcej lub przełożyć ją na mniej gorący czas.

- Dla mnie sprawa jest oczywista. Zdecydowanie wolę zrobić to racjonalnie, później – mówi Arkadiusz Słowiński. – Trzeci przetarg ogłosimy w nowym rozdaniu, czyli w drugiej połowie roku. Wtedy wyborczy szał opadnie a firmy powrócą do realnych cen, planując działania na kolejny rok. Nowym terminem budowy wodnego placu zabaw będzie przełom roku 2018 i 2019.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus