Środa, 15 sierpnia 2018r.

Imieniny: Napoleona, Stelii

Strona główna / Miasto / Litwa daleka, ale bliska

Litwa daleka, ale bliska

Litwa daleka, ale bliska

Foto: ŁCR

W weekend 19-20 maja lubańska delegacja przebywała w Prienai. Partnerzy z Litwy obchodzili święto miasta oraz 100 lat niepodległości kraju.

Na święto przybyły delegacje z siedmiu miast partnerskich Prienai, w tym z Ukrainy, Łotwy, Estonii i Włoch. W Polsce Prienai ma 3 partnerów – gminę Kętrzyn, powiat tczewski i miasto Lubań.

Alvydas Vaicekauskas mer Prienai i jego zastępca, Algis Marcinkevičius podjęli gości na spotkaniu, podczas którego zaprezentowali miasto, region oraz ich życie społeczne i gospodarcze. Lubań reprezentował burmistrz Arkadiusz Słowiński wraz z Małgorzatą Wąs, dyrektorką Łużyckiego Centrum Rozwoju i Anną Łagowską redaktorką naczelną dwutygodnika Ziemia Lubańska. Po prezentacji miast partnerskich nastąpiła krótka wymiana doświadczeń oraz zwyczajowe przekazanie podarunków.

Goście wzięli udział w wycieczce po mieście i okolicy, podczas której między innymi zwiedzano kościół, odbudowany po pożarze siłami lokalnej społeczności przy wsparciu sponsora, podziwiano widok na Niemen oraz zapoznano się z nowoczesnym obiektem sportowym. Tu na delegatów czekała niespodzianka w postaci dwóch sportowych wyzwań. Najlepsi mogli liczyć na nagrody - koszulki a wszyscy uczestniczący otrzymali medale.

Najważniejszym punktem wizyty był udział w święcie Prienai – Letnim Festiwalu, który co roku skupia nad brzegiem Niemna mieszkańców i przyjezdnych. Delegacje wzięły udział w pochodzie, którego malowniczym elementem była wielka flaga Litwy, niesiona przez członków zespołów ludowych w pięknych strojach. Po oficjalnym otwarciu przedstawiciele wszystkich krajów i zabierali głos, by gratulować święta i wspaniałego jubileuszu. Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński podkreślił bliskość losów Litwy i Polski, świętujących w tym roku 100 rocznicę niepodległości.

Program sceniczny łączył folklor i nowoczesne elementy. W zgodnym i zgranym występie zaprezentowało swoje umiejętności kilka chórów. Towarzyszyli im aktorzy lokalnej grupy teatralnej oraz członkowie kilku folklorystycznych zespołów tanecznych i śpiewaczych. W finale wystąpił profesjonalny zespół folklorystyczny Ansamblis Lietuva we wspaniałym show, innowacyjnie połączonym z brzmieniem dwóch elektrycznych gitar.

Podczas wizyty rozmawiano o planach współpracy, między innymi poruszano temat szykującego się na wrzesień projektu, przygotowanego przez lubańską młodzież, o którym bliżej poinformujemy już niebawem.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus