Środa, 15 sierpnia 2018r.

Imieniny: Napoleona, Stelii

Strona główna / Miasto / Fontanna zagrożeniem dla zdrowia?

Lubań

Fontanna zagrożeniem dla zdrowia?

Fontanna zagrożeniem dla zdrowia?

Foto: eLuban.pl

Skwer przy Wieży Brackiej od pierwszego dnia po remoncie cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Lubania. Druga fontanna w mieście okazała się ulubionym miejscem dziecięcych zabaw w upalne dni. Jednak, czy fontanna jest bezpiecznym miejscem zabaw?

Frekwencja na otwarciu fontanny przeszła najśmielsze oczekiwania, radosnym dziecięcym wybrykom w wodzie nie było końca. Mieszkańcy chwalili włodarzy za kolejne ładne miejsce do wypoczynku w sercu miasta. Jednak już kilka dni po otwarciu, czytelnicy zaczęli słać zapytania czy kąpiel w fontannie jest bezpieczna?

Skwer prezentuje się naprawdę ładnie, a nowa fontanna niewątpliwie cieszy taplające się tam dzieci. Mam jednak jedno pytanie, czy woda z niej tryskająca jest w obiegu zamkniętym? Bo jeżeli tak zabawa w niej może być niebezpieczna. Trochę poczytałem i wychodzi na to, że woda krążąca w obiegu zamkniętym może być źródłem zakażeń i wielu chorób. Dzieci nawet bezwiednie piją tą wodę, a z pewnością są w niej odchody zwierząt i liczne bakterie. - napisał do nas zaniepokojony Pan Adam z Lubania.

Otwarcie fontanny pokazało, że fizycznie jest ona w stanie wiele znieść. Woda jest w obiegu zamkniętym, ale należy pamiętać, że jest ona dolewana, kiedy jest taka potrzeba. Nie ma więc obaw, że ona w jakimkolwiek stopniu stoi czy jest zanieczyszczona, dlatego że wyposażona jest w wewnętrzny system oczyszczania. - usłyszeliśmy od Arkadiusza Słowińskiego, burmistrza Lubania.

Zapytaliśmy czy nowo uruchomiona fontanna jest objęta nadzorem Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej.

W tym przypadku nie spodziewam się, że miejsce to musi być objęte nadzorem, bo nie jest to plac zabaw. Wszystkie urządzenia wyposażone są w atesty wymagane przy tego typu obiektach. - zapewnia burmistrz.

Dotarliśmy jednak do pisma z grudnia 2017 roku rozesłanego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lubaniu do burmistrzów gmin powiatu lubańskiego, w którym nakłania włodarzy do podjęcia działań edukacyjnych i prewencyjnych przed letnim uruchomieniem fontann. Zaleca się tam przygotowanie tablic informacyjnych z regulaminem korzystania z miejskich fontann. Zgodnie z pismem informacje na nich zawarte powinny jednoznacznie wskazywać - (...) że woda w fontannach nie jest przeznaczona do spożycia przez ludzi, kąpieli ludzi bądź zwierząt. Istotnym byłoby wykonywanie badań wody w kontekście bezpieczeństwa zdrowotnego osób przebywających w ich otoczeniu oraz dostosowanie regulaminów do jakości wody w fontannie. 
W piśmie czytamy również, że zaleca się przed kolejnym sezonem wzmożenie działań informacyjnych oraz edukacyjnych w tym temacie. Niestety nie zauważyliśmy tego typu działań ze strony lubańskiego magistratu, więc sami postanowiliśmy zaczerpnąć wiedzy i przeprowadzić akcję informacyjną.

Po pierwsze trzeba jasno powiedzieć, że fontanna nie jest basenem, brodzikiem ani wodnym placem zabaw i nie powinno się jej traktować jako miejsca kąpieli. Do zabaw w fontannie nie należy się rozbierać, wręcz przeciwnie najlepiej się tam bawić w „pełnym rynsztunku”. Woda w fontannie, mimo że wygląda na czystą pod żadnym pozorem nie nadaje się do spożycia, dlatego pilnujmy dzieci, aby jej nie piły. Po powrocie do domu przyda się porządna kąpiel.

Zgodnie ze stanowiskiem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W zależności od konstrukcji fontanny, temperatury wody i warunków atmosferycznych mogą być one siedliskiem bakterii e.coli, legionella, enterokoków i wirusów. Istotne dla bezpieczeństwa zdrowotnego są również zewnętrzne źródła zanieczyszczeń mikrobiologicznych pochodzące od ludzi i zwierząt (ptaki, koty, psy).

Dla porządku winno paść słowo o kurtynach wodnych, które również możemy spotkać w Lubaniu. Tu sprawa jest prosta. Kurtyny zasilane są bezpieczną i zdatną do picia wodą z wodociągu miejskiego, której jakość jest stale monitorowana. Korzystanie z nich jest więc w pełni bezpieczne.

Autor: red.
comments powered by Disqus