Sobota, 18 sierpnia 2018r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

Strona główna / Miasto / Remont znowu ruszy

Przedszkole Miejskie nr 5 w Lubaniu

Remont znowu ruszy

Remont znowu ruszy

Foto: ŁCR

Remont Przedszkola Miejskiego nr 5 w Lubaniu już od dwóch lat podgrzewa atmosferę wśród mieszkańców. Formuła „zaprojektuj i wybuduj”, zgodnie z przewidywaniem opozycyjnych radnych, nie sprawdziła się. W związku z tym pomiędzy miastem a ówczesnym wykonawcą toczą się postępowania sądowe. Natomiast przed kilku dniami wyłoniono nowego wykonawcę i już w lipcu po raz kolejny ruszy remont przedszkola.

Poprzedni wykonawca wykonał część prac remontowych, jednak było bardzo wiele zastrzeżeń co do ich jakości i wykorzystanych materiałów. W związku z tym w ubiegłym roku rozwiązano umowę z byłym wykonawcą, a sprawa swój finał znajdzie w sądzie, który rozstrzygnie po czyjej stronie jest racja. Równocześnie magistrat zlecił wykonanie dokumentacji projektowej i wyłonił nowego wykonawcę.

Remont przedszkola ruszy już w lipcu, a prace potrwają rok. Zakres prac jest szeroki, a efektem ma być przedszkole na miarę XXI wieku. Harmonogram prac przewiduje generalny remont pomieszczeń dydaktycznych, termomodernizację budynku, nowe okna i elewację, dodatkowo powstanie podziemna kuchnia, a budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W projekcie nie zabrakło rozwiązań ekologicznych takich jak panele fotowoltaiczne, nad bezpieczeństwem ma czuwać oko monitoringu. Inwestycja realizowana jest z środków własnych gminy przy wsparciu środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego ( 1 849 000 zł).

Maluchy z przedszkola nr 5, na czas remontu, przeniosą się do pomieszczeń przy ul. Mickiewicza oraz do budynku po byłej SP3 w Lubaniu (ul. Górna).

Wygląda na to, że niekończący się remont przedszkola w końcu zostanie zrealizowany, a maluchy wrócą do nowoczesnej, wygodnej i bezpiecznej placówki. Pozostaje jednak pytanie, jak gmina miejska rozwiązała współpracę z poprzednim wykonawcą remontu. Tu burmistrz odpowiedział nam bardzo konkretnym oświadczeniem:

Obecnie toczy się postępowanie sądowe przed Sądem Okręgowym w Legnicy, a także postępowanie sądowe przed Sądem Rejonowym w Lubaniu z wniosku Gminy Miejskiej Lubań przeciwko byłemu wykonawcy w sprawie o zabezpieczenie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu budownictwa, gdyż w opinii Gminy Miejskiej Lubań prace projektowe i roboty budowlane zostały wykonane niezgodnie z umową. Gmina Miejska Lubań na obecnym etapie zleciła wykonanie ekspertyz, które jednoznacznie potwierdzają, że wady i uchybienia w zakresie dokumentacji projektowej i wykonanych robót budowlanych powstały z winy byłego wykonawcy.

Autor: red.
comments powered by Disqus