Sobota, 18 sierpnia 2018r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

Strona główna / Miasto / Skwery w centrum Lubania z nowymi nazwami

Lubań

Skwery w centrum Lubania z nowymi nazwami

Skwery w centrum Lubania z nowymi nazwami

Park Niepodległości

Foto: eLuban.pl

Mało kto wie, że skwery z lubańskimi fontannami od niedawna mają swoje nazwy. 

 

Na czerwcowej sesji, miejscy radni po raz kolejny pochylili się nad sprawą nadania imienia placowi koło ratusza, gdzie znajduje się najstarsza lubańska fontanna. Pierwszy raz taką próbę podjęto w lutym 2016 roku. Wówczas po gorącej dyskusji temat zdjęto z porządku obrad, bowiem pojawiły się spore wątpliwości w tym temacie. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jak się okazało i tym razem nie zabrakło sporów i dyskusji. Półtora roku temu pytano, dlaczego akurat Feliks Netz, a nie na przykład Ludwik Anioł ma zostać patronem skweru w centrum Lubania? Podczas ostatniej sesji argument ten powrócił niczym bumerang. Radna Małgorzata Grzesiak poinformowała, że intencje co do nazwania placu przy ratuszu zostały pomnożone. Bowiem w tym samym czasie na ręce burmistrza Arkadiusza Słowińskiego złożyła wniosek absolwentów LO i mieszkańców miasta, aby ten sam skwer nazwać imieniem nieżyjącego już wybitnego pedagoga i społecznika profesora Ludwika Anioła, który Lubaniowi poświęcił większą część swojego życia.

Radny Kamil Glazer zwrócił uwagę, że gdy w lutym 2016 roku temat dyskutowano, zdjęto go wówczas z obrad, aby dać czas na zastanowienie się nad kandydatami. - Teraz, gdy mamy już projekt uchwały gotowy wychodzi kontrpropozycja. Pytanie, gdzie była ta propozycja przez ten okres? - argumentował radny.

Radna Grzesiak przekonywała, że nie chodzi tu o uliczkę na rubieżach miasta, a o plac w centrum i warto by o zdanie zapytać mieszkańców.

Komisja prezydialna, która była autorem uchwały, w jej uzasadnieniu wyjaśnia:
"nadanie nazwy „Plac Feliksa Netza" jest formą upamiętnienia i uhonorowania wybitnej postaci o wielkich zasługach dla miasta, którą niewątpliwie był Feliks Netz, wielokrotnie promujący miasto Lubań w swojej twórczości, audycjach radiowych i udzielanych wywiadach, będący autorytetem moralnym i osobą, która pozostawiła trwały ślad w historii naszego miasta."

Zdecydowaną większość dyskusji w tym temacie możecie wysłuchać z zapisu sesji, który udostępniamy na naszym kanale na YouTube 2:53:37 – 3:29:45 *.

Ostatecznie po debacie trwającej 37 minut, radni większością głosów 12 za, 4 przeciw i 3 wstrzymujących się przyjęli uchwałę o nadaniu imienia Feliksa Netza placowi wokół fontanny przy  ratuszu.

Niezwykle ciekawym było salomonowe rozwiązanie, które zaproponował Mariusz Tomiczek, zastępca burmistrza. - Aby na placu Feliksa Netza ulokować ławeczkę z postacią Pana Ludwika Anioła, przy której każdy będzie mógł przysiąść i zrobić sobie zdjęcie. Jest to praktyką wielu miast – podpowiadał radnym zastępca burmistrza.

Również skwer przy Wieży Brackiej w trakcie tej samej sesji znalazł swój patronat i zyskał miano Parku Niepodległości. I tu wywiązała się krótka dyskusja (YT 2:49 – 2;53:30). Stało się tak, bowiem we wniosku Krzysztofa Jaworskiego, który był pomysłodawcą nazwy, widniała propozycja „Parku 100 – lecia Odzyskania Niepodległości”. Komisja prezydialna argumentowała zmianę tym, że nazwa jest zbyt długa. Radny Jaworski kontrował natomiast, że mamy już w Lubaniu ulicę Niepodległości. Ostatecznie przegłosowano krótszą propozycję.

Tym samym dwa skwery, które dotychczas pozostawały bezimienne zyskały swoje nazwy. 

 

*Niestety z przyczyn technicznych, zabrakło tam fragmentu, w którym Radna Grzesiak uniosła się po krytyce ze strony radnego Ryszarda Jastrzębskiego i skrzyczała go słowami ”nie skacz koguciku”.

Autor: red.
comments powered by Disqus