Środa, 20 czerwca 2018r.

Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny

Strona główna / Olszyna / Pół miliona z fotoradaru! Będą kolejne!

W Olszynie pojawią się kolejne fotoradary

Pół miliona z fotoradaru! Będą kolejne!

Pół miliona z fotoradaru! Będą kolejne!

Fotoradar dawał się już we znaki kierowcom. W październiku 2013 roku został nawet zniszczony.

Foto: archiwum eLuban.pl

Ponad pół miliona wpłynęło do gminnej kasy w Olszynie z tytułu mandatów wystawionych przez fotoradar stojący przy krajowej „trzydziestce”. W przeciągu kilku tygodni stanąć w okolicy mają dwa kolejne maszty łapiące szybkich kierowców. 

O tym, że fotoradar to lukratywne przedsięwzięcie świadczą twarde dane. W 2014 wystawiono 2662 mandaty, czyli średnio siedem dziennie. Dzięki temu na kierowcach łamiących przepisy Olszyna wzbogaciła się o dokładnie 518 tysięcy złotych. To sporo, bowiem roczny budżet miejscowości oscyluje w granicach 20 milionów złotych.

Kwestia ustawiania fotoradarów w odpowiednich miejscach, jak również egzekwowanie prawa (karanie kierowców), ciągle budzą kontrowersje”uważa Jakub Bielak z Akademii Bezpiecznej Jazdy. Podstawową funkcją fotoradarów jest obniżenie prędkości kierowcy w konkretnym miejscu, które uznawane jest za niebezpieczne. „Jednak czy te urządzenia ustawiane są rzeczywiście tam, gdzie zagrożenie jest największe? Niestety nie zawsze. W rzeczywistości fotoradary to często »narzędzia fiskalizacji kierowców” – dodaje ekspert.

 Burmistrz Olszyny Leszek Leśko zapewnia jednak, że jego fotoradar nie pracuje dla pieniędzy.

- Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo – mówi dla prw.pl - Od kiedy stanęły maszty, wypadków na drodze K30 z Jeleniej Góry do Zgorzelca, jest zdecydowanie mniej. Nawet jeśli do nich dochodzi to skutki nie są zwykle tragiczne w skutkach. 

Okazuje się, że wkrótce pieniędzy może być jeszcze więcej, bowiem przy tej samej drodze będą pracować kolejne fotoradary, które samorząd otrzymał już nieodpłatnie od Inspekcji Transportu Drogowego. Nowe urządzenia staną w okolicach Olszyny już w marcu. Od przyszłego miesiąca jadąc z Lubania w kierunku Jeleniej Góry będziemy mijać, więc trzy działające fotoradary – dwa przy obwodnicy oraz jeden przy szkole w Biedrzychowicach. 

Jak myślicie będzie bezpieczniej czy może tylko potroją się wpływy do budżetu Olszyny? 

Autor: red.
comments powered by Disqus