Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Olszyna / Olszyna straci dochód z fotoradarów

Zmiany w przepisach

Olszyna straci dochód z fotoradarów

Olszyna straci dochód z fotoradarów

Fotoradar dawał się już we znaki kierowcom. W październiku 2013 roku został nawet zniszczony.

Foto: archiwum eLuban.pl

Taka decyzja zapadła w piątek w senacie. Nie chodzi tylko o Olszynę. Wszystkie straże miejskie i gminne w kraju tracą możliwość przeprowadzania kontroli fotoradarowej kierowców. I to zarówno urządzeniami mobilnymi jak i stacjonarnymi. 

Na etapie prac w komisjach senackich zaproponowana została poprawka, która przewidywała pozostawienie w gestii strażników miejskich i gminnych stacjonarnych fotoradarów. Sejm chciał odebrać strażom zarówno przenośnie jak i stacjonarne urządzenia. Ostatecznie jednak zdecydowano się przyjąć ustawę bez poprawek. 

- Fotoradary nie mogą być narzędziem opresyjnym w stosunku do obywateli, a podstawą ich lokalizacji nie może być to, żeby reperować swoje lokalne budżety. Podstawą ma być zapewnienie bezpieczeństwa i mają być zlokalizowane tam, gdzie są miejsca szczególne niebezpieczne. - mówił wiceszef Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Paweł Olszewski odpowiadający na pytania senatorów podczas posiedzenia Senatu.

Taka decyzja parlamentarzystów nie oznacza wcale, że większość fotoradarów w kraju zniknie. Te urządzenia, które będą się nadawały do użytku przejdą do Inspekcji Transportu Drogowego. Dochody zamiast do gmin będą więc reperować budżet krajowy.  Tylko jeden maszt w Olszynie w ubiegłym roku zarobił ponad pół miliona złotych. W całym kraju natomiast urządzeń takich jest blisko 500. To już daje całkiem realny zastrzyk finansowy. 

Przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Ciekawe czy zmiana prawa rzeczywiście przełoży się na bezpieczeństwo na drogach a fotoradary, które miały być stawiane jedynie, aby generować dochód dla gmin znikną z dróg, czy może jedynie zaczną zarabiać dla kogoś innego.    

Autor: red.
comments powered by Disqus