Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Olszyna / Ciemność, widzę ciemność

Złodzieje kradną energooszczędne oprawy

Ciemność, widzę ciemność

Ciemność, widzę ciemność

Foto: eLuban.pl

Nie nacieszyli się zbyt długo nowym oświetleniem ulicznym mieszkańcy wsi Bożkowice w gminie Olszyna. W dwa miesiące po montażu nowoczesnego oświetlenia ulicznego, ledowe lampy na cel wzięli sobie złodzieje. Sytuacja jest o tyle dziwna, że kradzieży dokonano w terenie zabudowanym.

Gmina Olszyna w ubiegłym roku rozpoczęła kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego. Wymieniono ponad tysiąc starych opraw lamp ulicznych. W ich miejscu pojawiły się nowoczesne, energooszczędne oprawy ledowe, każda o wartości 1100 zł. Na wymianę oświetlenia gmina zaciągnęła kredyt w wysokości 3mln. i spłacać będzie go z poczynionych oszczędności przez najbliższe 8 lat.

Okazuje się, że okres spłaty może się wydłużyć, bowiem nowoczesne lampy ledowe na cel wzięli sobie złodzieje. W ostatnim czasie we wsi Bożkowice złodzieje zdemontowali kilka takich opraw.

- W ostatnim czasie doszło do aktu kradzieży i wandalizmu, w Bożkowicach zniszczono siedem słupów oświetleniowych i ukradziono lampy ledowe. Wysokość szkody to kwota 2000 zł netto za jeden słup – mówi nam sekretarz Gminy Olszyna Halina Białoń. - Złodzieje odkręcali śruby przy fundamencie, przechylali słup i demontowali lampy po uprzednim rozłączeniu. Najpierw była to jedna lampa potem dwie, a następnie cztery. Po pierwszych kradzieżach zaczęliśmy zabezpieczać słupy zaspawując śruby, ale w międzyczasie złodzieje ukradli jeszcze cztery lampy.

Policja ze względu na dobro śledztwa nie ujawnia szczegółów. - Zebrany na miejscu materiał dowodowy pozwala na ustalenie sprawców, w chwili obecnej trwa intensywne postępowanie w tej sprawie – komentuje st. asp. Justyny Bujakiewicz-Rozeń rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu.

W tej chwili na terenie całej gminy lokalizowane są słupy, które można odkręcić i są one zabezpieczane. W pierwszej kolejności dzieje się to poza terenem zabudowanym. Niestety złodzieje są bezczelni, ostatnie skradzione oprawy zamontowane były przy drodze w pobliżu domostw.

- Trochę nas to dziwi, że nikt niczego nie zauważył – mówi sekretarz gminy Olszyna.

Gmina nie zniechęca się i przygotowuje do kolejnych dwóch etapów wymiany oświetlenia. Czyli postawienie nowych słupów tam, gdzie lampy wiszą na słupach spółki Tauron oraz postawienie 83 nowych lamp na jeszcze nieoświetlonych ulicach Olszyny. Zakończenie zadania planowane jest na lipiec tego roku.

Autor: red.
comments powered by Disqus