Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Olszyna / Dziwna substancja na powierzchni wody

Olszyna

Dziwna substancja na powierzchni wody

Dziwna substancja na powierzchni wody

Foto: eLuban.pl

W sobotę po południu dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu otrzymał zgłoszenie o zanieczyszczeniu nieznaną substancją zbiornika wodnego w starym wyrobisku bazaltowym, w Olszynie. W związku z podejrzeniem, że jest to substancja chemiczna, wezwano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego w Legnicy.

Zanieczyszczony zbiornik wodny to stare wyrobisko bazaltowe za torami kolejowymi w Olszynie. Na jego powierzchni pływają duże ilości fioletowo – brązowej substancji, której wygląd przypomina coś na kształt strzępów farby. Substancja jest częściowo zamarznięta, a częściowo unosi się na powierzchni wody.

W związku z podejrzeniem, że jest to substancja chemiczna na miejsce wezwano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego z Legnicy, która zbadała substancję.

- Grupa chemiczna z Legnicy dwoma urządzeniami pomiarowymi przebadała pobrane na miejscu próbki. Urządzenia nie wykazały skażenia chemicznego. Badanie papierkiem lakmusowym wykazało, że substancja ma odczyn obojętny i najprawdopodobniej jest pochodzenia organicznego – usłyszeliśmy ma miejscu od rzecznika prasowego PSP w Lubaniu kpt. Mariusza Kadłubowskiego.

Sprawdzenie czym jest substancja przekazano Urzędowi Milejskiemu w Olszynie, który powinien przekazać próbki do dalszych badań. Na miejsce zadysponowano siedem jednostek straży pożartej w tym trzy jednostki z Legnicy.

Autor: red.
comments powered by Disqus