Czwartek, 16 sierpnia 2018r.

Imieniny: Rocha, Stefana, Joachima

Strona główna / Oświata / Wszystko się bierze z marzeń

Mirosław Hermaszewski w Lubaniu

Wszystko się bierze z marzeń

Wszystko się bierze z marzeń

Foto: ZSP im. Stefana Drzewieckiego

Piątek był kosmicznym dniem dla społeczności szkolnej ZSP im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu. Wszystko to za sprawą niezwykłego gościa. Wybitnej postaci, pierwszego Polaka, który odbył lot w kosmos - generała Mirosława Hermaszewskiego.

Po uroczystym przywitaniu nadszedł czas na znakomity wykład, który okazał się fascynującą opowieścią o latach dzieciństwa, młodości oraz spełnianiu marzeń. Pan Mirosław Hermaszewski okazał się bardzo otwartym i ciepłym człowiekiem. Dało się zauważyć, że nie należy do osób małomównych, gdyż przez blisko dwie godziny odpowiadał o swoich nieziemskich, wręcz kosmicznych przeżyciach i etapach w życiu, które musiał pokonać by osiągnąć tak wiele. Podkreślał niejednokrotnie, iż od zawsze interesował się światem, lotnictwem i kosmosem, a jego marzenia i wytrwałość w dążeniu do celu były motorem napędowym do działania.

Przedstawiona w czasie spotkania obszerna prezentacja pt. „Czy o Kosmosie możemy tylko marzyć? Czy …” dotyczyła początków lotów w kosmos. Objęła temat przygotowań do startu, lotów i lądowań, była cenną lekcją ogromu rozwoju technologii. Opowieść o wyprawie jedynego polskiego kosmonauty poza ziemską orbitę przekazywana była przez Pana Mirosława Hermaszewskiego z najdrobniejszymi szczegółami. Gość interesująco i zrozumiale opowiadał nam o szkoleniach, w których musiał uczestniczyć wraz ze swoimi towarzyszami, o tym, jak czuje się człowiek osiągający prędkości kosmiczne oraz będący w stanie nieważkości. Oprócz czysto fizycznych zagadnień Pan Mirosław opowiedział również o życiowych sprawach związanych z jego lotem - trudna rozłąka z rodziną i tęsknota. Podsumowaniem spotkania był głos oddany dla młodzieży, która zadawała pytania oraz możliwość otrzymania autografu i zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim jest nie jedynym kosmicznym przedsięwzięciem realizowanym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnym im. Stefana Drzewieckiego w Lubaniu. Już trzykrotnie w szkole gościło przenośne planetarium „Bajkonur”, odbyły się lekcje online prowadzone przez naukowców przebywających na Polskiej Stacji Arktycznej na Spitzbergenie i Polskiej Stacji Antarktycznej na Antarktydzie, odwiedziliśmy Centrum Badań Kosmicznych PAN - Zakład Fizyki Słońca we Wrocławiu gdzie dr Tomasz Mrozek prowadził specjalnie dla nas wykład na temat pogody kosmicznej oraz wzięliśmy udział w największej na świecie wystawie kosmicznej pod patronatem NASA, która właśnie odwiedziła Polskę.

Dodatkowo dzięki podjętej współpracy z Klubem Krótkofalowców PZK SP6PCM przy PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów w Bogatyni realizowane są w szkole zajęcia z krótkofalarstwa, a w maju zrealizujemy zaplanowane spotkanie na Politechnice Wrocławskiej z dr Grzegorzem Soboniem, który bierze udział w pracach nad grafenem - materiałem, który z pewnością zrewolucjonizuje nasz świat. Poznamy bliżej ten „wynalazek” i dowiemy się jakie może mieć zastosowanie w eksploracji kosmosu. Nie możemy doczekać się tego spotkania i wielu kolejnych, które wspólnie z uczniami będziemy realizować.

Spotkanie nie udałoby się zorganizować bez wsparcia Starostwa Powiatowego w Lubaniu, za co bardzo dziękujemy.

Autor: Joanna Schabowska
comments powered by Disqus