Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Oświata / Już jutro egzamin gimnazjalny

Już jutro egzamin gimnazjalny

Już jutro egzamin gimnazjalny

Archiwum eLuban. Gim 3 w Lubaniu, egzamin gimnazjalny 2016

Foto: eLuban.pl

Już jutro blisko 240 lubańskich gimnazjalistów przystąpią do „małej matury”. Trzydniowe egzaminy sprawdzą poziom wiedzy jaką uczniowie zdobyli przez ostatnie trzy lata nauki.

Jutro gimnazjaliści rozwiążą testy z historii i wos-u oraz czeka ich egzamin z języka polskiego. W czwartek stawią czoło części matematyczno-przyrodniczej, a w piątek językom obcym. Wbrew pozorom sama obecność na egzaminie gwarantuje jego zaliczenie. W założeniu ocena z testu gimnazjalnego miała być wyznacznikiem przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. W teorii wszyscy, którzy chcieli wybrać dobre liceum czy technikum mieli walczyć o maksymalną ocenę. Praktyka pokazała jednak zupełnie co innego. Niż demograficzny, z którym borykamy się od dłuższego czasu spowodował, że uczniowie przyjmowani są do szkół bez względu na ilość zdobytych punktów.

Mimo to uczniowie gimnazjów walczą o jak najlepszą ocenę. Za egzamin gimnazjalny można uzyskać aż 100 na 200 punktów w rekrutacji do ogólniaków i szkół zawodowych (uwzględniane jest pierwszych 5 testów, poza rozszerzonym z języka obcego). Drugą setkę można zdobyć ocenami na świadectwie, osiągnięciami w sporcie, artystycznymi czy w konkursach przedmiotowych. Uczniowie na wyniki będą musieli poczekać do 16 czerwca.

W całym kraju testy gimnazjalne napisze niemal 360 tys. uczniów. W Lubaniu do egzaminu przystąpić powinno 239 uczniów, bowiem w roku 2017 tylu mamy absolwentów trzecich klas gimnazjów. Faktyczna liczba uczniów, którzy przystąpią do egzaminu będzie znana dopiero jutro.

To jeden z ostatnich państwowych testów w gimnazjach, bo wygasi je reforma oświaty. Ostatni egzamin gimnazjalny odbędzie się w kwietniu 2019 r. Tym, którzy jutro staną do egzaminu życzymy powodzenia.

Autor: red.
comments powered by Disqus