Czwartek, 26 kwietnia 2018r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Strona główna / Oświata / Koniec roku szkolnego i pożegnanie gimnazjów

Koniec roku szkolnego i pożegnanie gimnazjów

Koniec roku szkolnego i pożegnanie gimnazjów

Foto: eLuban.pl

Dziś uczniowie w całej Polsce kończą rok szkolny i zaczynają wakacje. Szczególnym jest zakończenie roku w gimnazjach, dyrektorzy tych placówek jednocześnie żegnają absolwentów i kończą funkcjonowanie gimnazjów. Podobnie było w Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa.

Dzisiejszy apel to apel szczególny, dla mnie i wszystkich, którzy kochają szkołę – mówiła dyrektor Aleksandra Kliś. - Jest to apel, który kończy działalność Gimnazjum Nr 3 im. Euroregionu Nysa. Zawsze przemówienia na koniec roku układały się same, myśli i słowa tworzyły całość, która bardzo sprawnie przechodziła przez gardło. Dzisiaj nie wiedziałam co powiedzieć, bowiem dla mnie sytuacja ta jest niezwykle trudna. W pierwszej chwili pomyślałam, że przemówienie to powinno być bardzo długie, ale nie, to przemówienie będzie niezwykle krótkie, dlatego że to co leży w sercu trudno wyrazić słowami. Nazywając rzecz najprościej to nie jest pożegnanie a rozstanie, bo my się rozstajemy. Dla mnie to rozstanie to wyrwa i ogromny ból. Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję za 10 lat wspaniałej pracy i wspaniałych wspomnień. Dziękuję moim nauczycielom, którzy zbudowali tą szkołę, gdyby nie oni nie było by mnie tutaj – kończyła dyrektor.

List do uczniów i nauczycieli od burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego odczytał radny Mieczysław Iwanow. Również za pośrednictwem radnego na ręce Aleksandry Kliś burmistrz złożył podziękowania za całokształt pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz za kreatywność i aktywność na rzecz lubańskiej oświaty.

W trakcie kończącego rok szkolny apelu nie mogło zabraknąć wyróżnień dla uczniów, którzy osiągnęli ponadprzeciętne wynik w nauce oraz stawali na najwyższych stopniach podium reprezentując szkołę na zawodach sportowych.

Dzień ten w całym kraju to nie tylko rozstaniem ze szkołą dla absolwentów gimnazjów. Z pracą żegnali się również nauczyciele, dla których zabrakło godzin i zmuszenie byli odejść z zawodu. Według ZNP w skali kraju to ponad 31 tys. osób. Teoretycznie w Lubaniu problem ten nie występuje, z zastrzeżeniem, że dotyczy to jedynie nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Sprawa ma się inaczej jeżeli chodzi o nauczycieli dochodzących, którzy dodatkowe godziny wypracowywali poza placówką, w której byli zatrudnieni. Ci w wielu przypadkach stracili dodatkowe godziny na rzecz pedagogów zatrudnionych w pełnym wymiarze. Co w kilku przypadkach wiązało się z koniecznością przebranżowienia.

Po wakacjach w życie wchodzi przygotowana przez rząd PiS reforma oświaty. Z mapy szkół znikną gimnazja i zastąpione zostaną ośmioletnimi szkołami podstawowymi. Powrócą pięcioletnie technika i licea, a szkoły zawodowe zastąpią dwustopniowe szkoły branżowe.

Autor: red.
comments powered by Disqus