Czwartek, 26 kwietnia 2018r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Strona główna / Oświata / Lubań - Wyniki egzaminu gimnazjalnego

Mamy w Lubaniu humanistów czy raczej umysły ścisłe?

Lubań - Wyniki egzaminu gimnazjalnego

Lubań - Wyniki egzaminu gimnazjalnego

Foto: ŁCR

Choć to już końcówka działania gimnazjów, finałowy egzamin, jaki zdają gimnazjaliści pozostaje ważną rzeczą. Jak na tle województwa wypadli nasi uczniowie? Mamy w Lubaniu humanistów czy raczej umysły ścisłe? Uczniowie lepiej zrozumieją Niemca czy Anglika? I co w przyrodzie piszczy? W szukaniu odpowiedzi na te pytania pomogą nam wyniki testów.

Zarówno nauczyciele, jak również rodzice mogą być dumni, ponieważ gimnazjaliści z Jedynki i Dwójki w prawie każdej części egzaminu otrzymali wyniki przewyższające średnią wojewódzką. Dla przykładu w części humanistycznej z zakresu języka polskiego średnia GM1 wyniosła 71,5%, a GM2 - 68,6%, przy czym miasto łącznie uzyskało 66,7%, zaś województwo 68,1%. W części humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie najlepiej wypadło GM1 (64,9% przy średniej wojewódzkiej 57,7%). Część matematyczno-przyrodnicza z zakresu matematyki poszła miejskim żakom gorzej niż egzamin z części przedmiotów przyrodniczych. Jednak w obu przypadkach GM1 ponownie udało się przekroczyć średnią wojewódzką (średnia wojewódzka – 45,4% oraz 51%; GM1 - 47,7% oraz 63%).

Zdecydowanie to języki są mocną stroną młodzieży z Lubania. Wychowankom dwóch lubańskich gimnazjów rewelacyjnie poszła część z języka obcego nowożytnego z zakresu języka niemieckiego na poziomie podstawowym, gdzie uzyskali GM2 - 68,1% i GM3 - 58,6% (średnia wojewódzka - 53,1%). Całkiem nieźle trzecioklasiści wypadli też w części z języka obcego nowożytnego z zakresu języka angielskiego na poziomie podstawowym, gdzie GM1 uzyskało 81,3%, GM2 - 66,8% i GM3 - 58,8% (średnia wojewódzka - 67,2%). Poziom rozszerzony języków sprawił im nieco więcej trudności. Zdecydowanie lepiej wypadł rozszerzony angielski niż niemiecki i tutaj GM1 i GM2 udało się przewyższyć średnią wojewódzką (średnia wojewódzka ang. – 50,7%, niem. – 35,8%; GM1 – ang. 65,00%, niem. 33,3% oraz GM2 - 57,6% oraz 38,6%).

Podsumowując warto zaznaczyć, że wśród lubańskich gimnazjalistów królują humaniści, którzy w Lubaniu z powodzeniem porozumieliby się zarówno z turystą niemieckojęzycznym, jak i angielskojęzycznym.

Tekst w wersji poprawionej - dopisek red.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus