Wtorek, 20 marca 2018r.

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Strona główna / Oświata / Podstawówki gotowe?

Lubań, Leśna

Podstawówki gotowe?

Podstawówki gotowe?

Rozpoczęcie roku pierwszoklasistów SP nr 1 w Lubaniu

Foto: eLuban.pl

Rozpoczął się nowy rok szkolny, co oznacza powrót 8-letnich podstawówek? Jak samorząd poradził sobie z remontami, przebudową struktury szkół i czy miejski budżet to wytrzymał?

Reforma oświaty, wprowadzana w tak wielkim pospiechu, budziła niepokój wśród nauczycieli, rodziców i samorządowców. Powrót 8-letniej podstawówki wymusił na samorządach wydatkowanie dodatkowych funduszy na przystosowanie istniejących budynków do nowych funkcji. Jak się okazuje lubańskie podstawówki są wyremontowane i gotowe do przyjęcia uczniów w nowej rzeczywistości, co więcej lubański magistrat nie zwolnił żadnego nauczyciela.

W większości udało się zrealizować zaplanowane prace remontowe i porządkowe, mimo dramatycznych trudności z wykonawcami. Jeszcze w piątek trwały prace, tak aby wszystko było gotowe na rozpoczęcie roku szkolnego. Jedynie w szkole podstawowej nr 1 pozostały do wykonania prace związane z udrożnieniem komunikacji między budynkami. Będziemy je wykonywać w czasie przerwy zimowej, gdyż wymaga to specjalistycznych prac. W tej chwili szkoła może funkcjonować bezpiecznie i całościowo. Uruchomione zostały gabinety specjalistyczne we wszystkich szkołach podstawowych, a SP 1 doczekała się nowego boiska. Do lubańskich podstawówek w tym roku uczęszczać będzie około 1700 uczniów. Przybyło dzieci, więc zwiększyła się ilość godzin dla nauczycieli, dlatego nie mamy zwolnień, a nawet zostali zatrudnieni dodatkowi pedagodzy. - mówi Mariusz Tomiczek, wiceburmistrz Lubania.

Wygląda na to, że nie taki diabeł straszny, choć pozostaje jeszcze kwestia podręczników. Tu też mamy dobre wiadomości - Szkoła podstawowa nr 1 jest przygotowana do przyjęcia uczniów w nowej rzeczywistości, podręczniki dotarły na czas i już są przekazywane uczniom – informuje Beata Myśliwiec, dyrektor SP1 w Lubaniu.

Nie tylko lubański magistrat poradził sobie z reformą szkolnictwa, również leśniański urząd stanął na wysokości zadania. W gminie Leśna w roku szkolnym 2017/2018 funkcjonować będą dwie szkoły podstawowe: w Smolniku i Pobiednej. Do obu podstawówek uczęszczać będzie około 680 uczniów.

W Smolniku wyremontowaliśmy sanitariaty i wykonaliśmy remonty bieżące. Jeżeli chodzi o szkołę w Pobiednej obecnie liczy ona siedem oddziałów i siedem pomieszczeń klasowych. Planujemy remont sanitariatów i nowy podział pomieszczeń, jednak trwają prace nad dokumentacją projektową, a realizacja tych zadań nastąpi w dwóch etapach – w trakcie ferii zimowych i przerwie wakacyjnej. Jeżeli chodzi o nauczycieli, to w obu podstawówkach musieliśmy zatrudnić dodatkowych pracowników. Nie wszyscy nauczyciele zlikwidowanej szkoły podstawowej w Grabiszycach nadal pracują, natomiast wszyscy otrzymali propozycję zatrudnienia w innych placówkach na terenie gminy. - komentuje Renata Brodowicz, inspektor do spraw oświaty Urzędu Miejskiego w Leśnej.
Z informacji przekazanych przez leśniański magistrat wynika, że podręczniki dotarły już do szkół i są na bieżąco przekazywane uczniom.  
Pozostaje tylko życzyć powodzenia uczniom, wytrwałości nauczycielom, a urzędnikom realizacji planów.

Autor: red
comments powered by Disqus