Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Oświata / Szkoła przedsiębiorczości

Spółka jawna w ZSP im. A. Mickiewicza

Szkoła przedsiębiorczości

Szkoła przedsiębiorczości

Foto: eLuban.pl

PIT, CIT, VAT to skróty jednoznacznie kojarzące się z podatkami. Dla zwykłego „Kowalskiego” jedynie kojarzące się, bo sposób wyliczenia kwoty podatku to wiedza porównywalna z zagadnieniami fizyki kwantowej. Wiedzę tą najlepiej zdobyć prowadząc własną firmę, tylko jak to zrobić nie tracąc fortuny? Problem ten rozwiązano w ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu, pozwalając klasom kierunków ekonomicznych uruchamiać firmy uczniowskie.

Wielu przekonało się już, że w polskiej rzeczywistości prowadzenie działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Uczniowie lubańskiego Mickiewicza od trzech lat zdobywają to cenne doświadczenie prowadząc uczniowskie firmy w ramach Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. W tym roku przystępują do projektu po raz czwarty.

Projekt fundacji przygotowuje dzieci i młodzież do życia w warunkach gospodarki rynkowej i umożliwia zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności, ułatwiających realizację planów zawodowych. Od trzech lat młodzież kształcąca się na kierunku technik ekonomista prowadzi szkolny sklepik, ucząc się tym samym prowadzenia własnej działalności.

Młodzież w przyszłości nie będzie bała się założyć, prowadzić i rozliczać własną firmę – mówi nam Aleksandra Wojtkowiak-Odrzygóźdź, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych oraz TI - Są podatnikiem VAT, nauczą się więc rozliczeń VAT-owskich, prowadzą też książkę przychodów i rozchodów. Będą wystawiać faktury, obsługiwać kasę fiskalną czyli dokumenty kasowe.

W ramach projektu uczniowie tworzą w szkole miniprzedsiębiorstwo - realnie działającą firmę na zasadzie spółki jawnej. Kierują swoim przedsiębiorstwem na każdym etapie, od pomysłu do wprowadzenia produktu na rynek. Uczniowie mają dostęp do nieodpłatnej platformy i obsługują program Finanse. Tak jak w rzeczywistej firmie składają deklaracje VAT-owskie, a za każdy dzień zwłoki naliczane są odsetki w wysokości 2 zł.

Rolę Urzędu Skarbowego pełni Rada Rodziców i to na jej konto wpływają wszystkie wpływy z podatków. Kapitał początkowy to 20 zł, wpłacone przez każdego z udziałowców spółki. Wypracowane zyski są natomiast inwestowane w poszerzenie oferty i rozwój przedsiębiorstwa.

Przez 10 miesięcy prowadzeniem sklepiku zajmować się będzie jedna klasa. Uczniowie podzieleni są na trzy grupy i zmieniają się co dwa miesiące. W poniedziałek (18.09) na długiej przerwie do swojej zmiany przystąpiła pierwsza z grup.

W ubiegłym roku prowadziliśmy sklepik przez miesiąc, zastępując inną firmę, spodobało się nam i postanowiliśmy, że tym razem będziemy prowadzić sklepik przez cały rok – mówią uczniowie ”pierwszej zmiany” - Do naszych obowiązków należą zakupy, przygotowanie wszystkiego, a później rozliczenie. Tak jak w rzeczywistości mamy swoją księgową i dyrektorów.

Jak wyjaśnia Aleksandra Wojtkowiak-Odrzygóźdź przez trzy lata działalności firmy wykazywały się wysoką rentownością, a zainteresowanie uczniów projektem jest bardzo duże. W związku z tym w tym roku w planie jest założenie kolejnych trzech firm.

Autor: red.
comments powered by Disqus