Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Oświata / "Perspektywy" najsłabsze od lat

Ranking szkół

"Perspektywy" najsłabsze od lat

Foto: pixabay.com

Przy wyborze i ocenie pracy szkół najczęściej sięgamy do corocznego rankingu "Perspektyw". Tegoroczny, jubileuszowy ranking najlepszych liceów i techników w Polsce pokazuje, że lubańskim szkołom daleko do złotych tarcz, choć widać światelko w tunelu.

Podobnie jak w latach ubiegłych "Perspektywy" zbadały jakość polskich liceów i techników. Licea zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów: sukcesów szkoły w olimpiadach, wyników matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyników matury z przedmiotów dodatkowych. Ocenę techników oparto o te same dane, jednak dodatkowym aspektem były wyniki egzaminów zawodowych. Ranking krajowy objął 500 najlepszych liceów i 300 techników, natomiast w każdym województwie ranking liczył 50 pozycji.

Najlepsze w Polsce liceum to XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, najlepsze w kraju technikum to Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu.

Niestety lubańskie szkoły zajęły miejsca poza rankingiem krajowym. Na tle województwa dobrze wypada jedynie Technikum w ZSP im. A. Mickiewicza z wysokim 12 miejscem. W regionie lepsze są jedynie dwie jeleniogórskie i jedna bolesławiecka szkoła, którym przyznano złotą i srebrne tarcze, i zajmują wysokie miejsca w rankingu ogólnokrajowym:

  • Technikum w ZS Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze – drugie miejsce w rankingu wojewódzkim, 76 miejsce w rankingu ogólnopolskim, oznaczone znakiem jakości – złota tarcza;
  • Technikum nr 5 w Bolesławcu z czwartą lokatą w województwie i 109 miejscu w kraju, srebrna tarcza;
  • Technikum w ZSOiT w Jeleniej Górze - w województwie miejce 9, w kraju 189, srebrna tarcza.

W kwestii liceów niestety jest gorzej. Żadne lubańskie liceum nie znalazło się wśród 500 najlepszych w kraju, również w województwie zamykamy stawkę. Na 50 dolnośląskich liceów lubański "Adaś" zajął 43 pozycję. Przez ostatnie 6 lat "Mickiewicz" zajmował to lepsze to gorsze lokaty w krajowym rankingu Perspektyw. Najlepiej było w 2013 roku, kiedy uplasował się na 413 pozycji co dało 32 miejsce w województwie. Najsłabiej w 2015 roku - była to pozycja 470. W tym roku lubańskie liceum znalazło się poza rankingiem.

Wysokie noty szkoły to zadanie i plan dla każdego dyrektora. Na wyniki placówki pracują przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. O to co można zrobić, aby wysiłki uczniów i pedagogów przynosiły lepsze efekty zapytaliśmy dyrektor ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu, Renatę Czuj:

Sukces naszego technikum bardzo cieszy, natomiast wyniki liceum są dla nas jasnym sygnałem do większego wysiłku. Koncepcja pracy szkoły opiera się na stałym podnoszeniu wartości edukacji, nie tylko w sensie edukacyjnej wartości dodanej, ale przede wszystkim uświadomieniu uczniom wagi nauki w ich życiu i wzmacnianiu motywacji tak, aby sami chcieli się uczyć i widzieli w tym cel. Wyniki rankingu oczywiście niepokoją mnie, ale taki wynik musi działać jedynie motywująco. Przed nami dużo pracy i musimy dołożyć wszelkich starań, aby z każdym rokiem "Perspektywy" były dla "Mickiewicza" lepsze.

Dzieci i młodzież zaczynają dziś ferie, jednak nie dla wszystkich to czas odpoczynku i wyjazdów. Tegoroczni maturztyści lubańskiego "Mickiewicza" przez pełne dwa tygodnie mogą korzystać z bezpłatnych zajęć z matematyki, języka polskiego i języków obcych. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów to mogą być świetnie wykorzystane ferie.

Link do rankingów Perspektyw 

Autor: red.
comments powered by Disqus