Niedziela, 20 maja 2018r.

Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Strona główna / Oświata / Viva Espania - półmetek praktyk

Viva Espania - półmetek praktyk

Viva Espania - półmetek praktyk

Uczniowie z ZSP im. KZL w Lubaniu, którzy pojechali na staże zawodowe do Granady i Walencji, są już na półmetku wyjazdu. Projekt „Viva Espania – praktyki zawodowe dla ambitnych uczniów” jest realizowany ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Nauczyłam się, że warto być otwartym, uśmiechniętym i cieszyć się pracą oraz chwilami, które są miłe i warte zapamiętania. Nie zrażać się, że coś nam nie wychodzi i próbować dalej.
– Zawsze trzeba mieć dobry humor, poznawać nowe kuchnie, cieszyć się z pracy. Tak mówią uczniowie po dwóch tygodniach praktyk w hotelach i restauracjach w Granadzie. Codziennie pomagają w obsłudze gości, wykorzystując przy tym swoje umiejętności zawodowe i językowe.

Uczniowie technikum gastronomicznego poznają nowe potrawy i smaki, uczą się obsługiwać różne urządzenia, zapoznają z innymi sposobami serwowania dań i obsługi klienta. Z kolei uczniowie technikum hotelarskiego obserwują różnice w przygotowaniu jednostek mieszkalnych oraz uczą się obsługiwać programy do rezerwacji pokoi. Ich pomoc okazała się nieoceniona w komunikacji z polskimi gośćmi, których nie brak w Granadzie.

Druga grupa uczniów o specjalizacji technik organizacji reklamy przebywa w Walencji.
Wykonuję prace przydatne, prace manualne, zapoznaję się z nowymi maszynami i ich obsługą – mówi uczennica, odbywająca swoją praktykę w drukarni w Walencji. Inny uczeń dodaje: – Otrzymałem możliwość wykorzystania dotychczas pozyskanych umiejętności w nowym otoczeniu oraz w obliczu nowych wyzwań.

Nasi stażyści rozmawiają w języku angielskim, ale uczą się również języka hiszpańskiego, zarówno podczas dodatkowego kursu, jak i w miejscu pracy. W wolnym czasie mają także okazję uczestniczyć w wycieczkach zorganizowanych w ramach projektu. Grupa z Granady zwiedziła już przepiękną Alhambrę, znaną dzielnicę Albaicin i Sacromonte. Łagodny klimat Andaluzji sprzyja spacerom po pięknej okolicy.
Grupa z Walencji odwiedziła Bioparc oraz wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto Cuenca w Kastylii.

Uczniowie przebywający na stażu zawsze mogą liczyć na pełne wsparcie i pomoc ze strony opiekunów, którzy są dla nich dostępni praktycznie 24 godziny na dobę. Z ramienia szkoły uczniom pomagają doświadczeni nauczyciele: w Granadzie Iwona Szwarczyńska i Barbara Miszkowska, a w Walencji Monika Mela. Opiekunowie przeprowadzają również z uczestnikami rozmowy ewaluujące na temat ich postępów w nauce, doborze miejsca praktyk i nowych doświadczeń.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z dotychczasowego pobytu grup w Hiszpanii na naszym profilu na Facebooku.

Autor: ZSP im.KZL