Wtorek, 20 marca 2018r.

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Strona główna / Powiat / Nowa władczyni Księstwa Czocha

Dni Księstwa Czocha

Nowa władczyni Księstwa Czocha

Nowa władczyni Księstwa Czocha

Foto: eLuban.pl

Księstwo Czocha po raz szósty koronowało nowego księcia, dokładnie rzecz ujmując księżną. Przez najbliższy rok władać nim będzie - księżna ciętej riposty i perlistego śmiechu zwana Katarzyną II Roześmianą. Dni Księstwa Czocha są świętem Powiatu Lubańskiego, nie mogło więc zabraknąć koncertu i imprez towarzyszących.

To już szóste Dni Księstwa Czocha, jak zwykle odbywają się na Zamku Czocha i według tego samego schematu. Co roku wybieramy nowego księcia, dotychczas mieliśmy sześciu książąt i księżnych. Przypomnę pierwszym księciem był znany piwowar, a obecnie poseł na Sejm RP Pan Marek Jakubiak. Drugim był znany kabareciarz Jan Pietrzak, a trzecim Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy. W roku 2015 tytuł księcia przypadł Andrzejowi Poniedzielskiemu zwanemu Poweekendowym. W roku kolejnym przydaliśmy mu księżniczkę Kasię I Kowalską i wspólnie rządzili księstwem dwa lata – opowiada Walery Czarnecki, starosta Powiatu Lubańskiego. - W tym roku mamy kolejną księżniczkę jest to Kasia II tego imienia zwana Roześmianą z rodu Pakosińska.

Aktu koronacji Katarzyny Pakosińskiej na Księżną Księstwa Czocha dokonano na dziedzińcu przed zamkiem w obecności licznie zebranej gawiedzi. Kolejnym punktem programu był recital władczyni. Jako że Katarzyna II jest współzałożycielką i byłą członkinią Kabaretu Moralnego Niepokoju nie obeszło się bez żartów i perlistego śmiechu - stąd przydomek Roześmiana.

Kiedy otrzymałam nominację przede wszystkim zapytałam o obowiązki, ale organizatorzy pokrętnie odpowiedzieli „Pani przyjedzie to się Pani dowie” więc przyjechałam. Na razie dostałam wszystkie insygnia i idę na rozmowy co będzie do nich należało. Z tego co słyszałam, proszą żeby zadbać o poczucie humoru i o uśmiech wszystkich poddanych i o to obiecuję, będę dbać. Zostać Księżną na zamku jest to spełnienie marzeń i sukces, a poza tym mieć tak wspaniałych poddanych, o tym się nie dyskutuje – powiedziała tuż po swoim występie nowa władczyni Księstwa Czocha.

Koronacja była powodem do przygotowania jarmarku średniowiecznego, potyczek rycerskich i wielu atrakcji związanych z zamkiem, wszystko to miało miejsce w ciągu dnia przed koronacją. Wisienka na torcie to wieczorny koncert grupy De Mono. Były to stylowe, akustyczne wersje piosenek stanowiących przekrój 30 lat istnienia grupy.

Impreza zakończyła się kinem plenerowym na dolnym dziedzińcu zamku, gdzie zebrani mogli wyciszyć się po pełnym emocji dniu.

Autor: red.
comments powered by Disqus