Piątek, 25 maja 2018r.

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Strona główna / Powiat / ŚDS, nową jednostką powiatu

Powiat Lubań

ŚDS, nową jednostką powiatu

ŚDS, nową jednostką powiatu

Foto: eLuban.pl

Ruszyły prace remontowe budynku po byłym Zespole Placówek Resocjalizacyjnych w Smolniku. Już w przyszłym roku powstanie tam Środowiskowy Dom Samopomocy. To niełatwe wyzwanie, w całym kraju są jedynie 664 takie placówki, w województwie dolnośląskim jest ich jedynie 25.

Należy zaznaczyć, że jest to zadanie rządowe, zlecone gminom od roku 1994. Powiaty to zdanie mogą realizować od roku 2004. Na ostatniej sesji Rada Powiatu Lubańskiego podjęła uchwałę o utworzeniu dwóch jednostek. Będzie to Środowiskowy Dom Samopomocy i Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Zgodnie z założeniami ośrodki powinny podjąć działalność w 2018 roku.

Bez wątpienia zapotrzebowanie społeczne na takie ośrodki jest bardzo duże. Prowadziliśmy rozmowy z powiatami zgorzeleckim, lwóweckim, a nawet górowskim, mam nadzieję, że chcą się przyłączyć do tej inicjatywy - mówi Walery Czarnecki, starosta Powiatu Lubańskiego.

Jeszcze w zeszłym roku dyrekcja PCPR w Lubaniu wnioskowała o fundusze rządowe na stworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku. Przyznana dotacja w wysokości 629 tys. zł. pokryje koszty przystosowania i remontu budynku oraz wyposażenia, za utrzymanie bieżącej działalności ośrodka odpowiadał będzie Powiat Lubański.

Środowiskowy dom samopomocy, który otwieramy, ma na celu pomóc osobom z zaburzeniami psychicznymi nabyć umiejętności samodzielnego funkcjonowania w życiu codziennym. Ta dzienna placówka zapewni podopiecznym zarówno opiekę rehabilitacyjną jak pracownię kulinarną, umiejętności interpersonalnych czy ogrodniczą. Chodzi o to żeby podopieczni placówki mogli sprawnie i samodzielnie funkcjonować - mówi dyrektor PCPR w Lubaniu, Katarzyna Wójcik.

Równocześnie w Smolniku powstanie Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Ośrodek będzie czynny całą dobę przez cały rok, gdyż sensem jego istnienia jest udzielenie specjalistycznego wsparcia zarówno w przypadkach losowych jak pożar czy powódź, jak i kryzysach osobistych, życiowych i przemocy domowej.

Jednocześnie Zespół Placówek Resocjalizacyjnych przeniósł swą siedzibę do Włosienia.

Autor: red.
comments powered by Disqus