Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 23 stycznia 2025 17:13

Policjant kryminalny: jak wygląda praca w tym zawodzie?

Pościgi, strzelaniny i poszukiwanie morderców – tak wygląda praca policjanta kryminalnego w filmach, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Tak naprawdę policjanci kryminalni zajmują się prowadzeniem śledztw, które nie zawsze kończą się wykryciem sprawcy. Jak wygląda praca w tym zawodzie? Co trzeba zrobić, żeby zostać policjantem kryminalnym?
  • 01.06.2023 13:08
  • Autor: Grupa Tipmedia
Policjant kryminalny: jak wygląda praca w tym zawodzie?

Czym zajmuje się policjant kryminalny?

Policjanci kryminalni zajmują się wykrywaniem sprawców przestępstw, gromadzeniem dowodów oraz tworzeniem dokumentacji, która zostanie później wykorzystana przez prokuraturę. Tak naprawdę zakres ich zadań jest dużo szerszy i obejmuje także pozyskiwanie informacji o środowisku przestępczym, prewencję oraz walkę z przestępczością zorganizowaną. W praktyce w trakcie pracy trzeba dużo pisać – dokładne wypełnianie raportów i innych dokumentów jest kluczowe, podobnie jak dbałość o obieg informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami policji.

Warto przy tym pamiętać, że policjant kryminalny to szerokie określenie. To nie tylko funkcjonariusze pracujący w Wydziale Kryminalnym oraz Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym, ale też policjanci z innych jednostek organizacyjnych, którzy wykonują podobne zadania. Przykładowo policjantami kryminalnymi są tzw. wywiadowcy (Wydział Wywiadowczy) oraz funkcjonariusze z zespołów celowych (np. Wydział do walki z Handlem Ludźmi, Wydział do walki z Przestępczością Narkotykową).

W praktyce duże znaczenie ma stopień oraz miejsce pracy. To właśnie od tych kwestii zależy to, ile zarabia policjant kryminalny. Na zupełnie inne zarobki oraz obowiązki mogą liczyć policjanci z komend powiatowych, komend wojewódzkich oraz komendy głównej. Awanse w policji kryminalnej często są poziome (pomiędzy takimi samymi stanowiskami w różnych zespołach), a najważniejsze cechy w tym zawodzie to wytrzymałość, cierpliwość oraz zorganizowanie.

Jak zostać policjantem kryminalnym?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia pracy w policji kryminalnej jest zostanie zwykłym policjantem. Żeby to zrobić, trzeba przejść przez czteroetapowy proces, w ramach którego składa się podanie o przyjęcie do służby w policji, zalicza test sprawności fizycznej oraz test wiedzy, a następnie odbywa badania lekarskie i rozmowę kwalifikacyjną. Po nauce w szkole policji trafia się do oddziałów prewencji.

Dopiero po trzech miesiącach pracy w prewencji można ubiegać się o przeniesienie do innej jednostki. Szybki awans do policji kryminalnej jest mało prawdopodobny – chętnych nie brakuje, a kandydaci muszą pochwalić się konkretnymi sukcesami zawodowymi. Do służby w wydziałach kryminalnych najczęściej przyjmuje się policjantów, którzy mają co najmniej kilkuletnie doświadczenie. 

Najlepiej jest stopniowo budować karierę, wybierając jednostki oraz wydziały, w których można się wykazać. Doświadczenie w pracy dochodzeniowej oraz operacyjnej to najważniejsze zalety u kandydatów, którzy chcą rozpocząć pracę w policji kryminalnej. Można je zdobyć w zespołach celowych, ale też w zwykłych jednostkach policji, np. w Wydziale Ruchu Drogowego. Dodatkowym atutem jest wiedza z zakresu kryminalistyki lub kryminologii.

Czy warto podjąć pracę w policji?

Praca w policji ma wiele blasków i cieni. To trudna, wymagająca służba – nie każdy się do niej nadaje. Obecnie polska policja mierzy się z brakiem chętnych do pracy. Liczba wakatów wynosi już kilkanaście tysięcy, a wiele z nich dotyczy specjalistycznych stanowisk. Policjanci mogą liczyć na wcześniejszą emeryturę, stabilne zatrudnienie oraz niezłe zarobki. Pensje na start są co prawda niskie, ale wynagrodzenie rośnie wraz ze stopniem oraz stażem pracy. Pomagają w tym specjalne dodatki takie jak dodatek motywacyjny oraz dodatek mundurowy.

Choć praca w policji ma szereg zalet, to warto rozważyć też inne pomysły na karierę. Wystarczy odwiedzić serwis sp4.pila.pl, by zobaczyć, że istnieje wiele innych, równie ciekawych zawodów, które wymagają podobnych umiejętności. W Polsce funkcjonuje wiele służb mundurowych, a praca w wojsku, Służbie Więziennej czy Straży Granicznej może być równie ciekawa, co kariera policjanta kryminalnego!

Artykuł sponsorowany