Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 17 maja 2024 12:39

Witamina C 1000 jako niezbędny element Twojej suplementacji. Sprawdź dlaczego nie warto jej pomijać

Witamina C to wyjątkowy suplement diety. Wspomaga działanie wielu istotnych procesów w organizmie. Ponieważ nie jest on jej w stanie samodzielnie wyprodukować, szczególnie istotne jest, by zadbać o odpowiednią dietę.
  • 30.04.2024 09:56
  • Autor: Grupa tipmedia
Witamina C 1000 jako niezbędny element Twojej suplementacji. Sprawdź dlaczego nie warto jej pomijać

Każdy wie, jak ważna jest suplementacja witamin. Często jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, dlaczego.

Co daje witamina C?

Witamina c 1000, znana także jako kwas askorbinowy, pełni w organizmie szereg pożytecznych funkcji. Przede wszystkim wspomaga układ krążenia. Ponadto, witamina C jest kluczowa dla utrzymania właściwego poziomu kolagenu - białka, które jest niezbędne dla zdrowych, zębów, kości, oczu i innych.

Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne i zwalnia procesy starzenia się skóry. Reguluje cholesterol i ciśnienie krwi, czym pomaga zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym. Dzięki wszystkim powyższym funkcjom można powiedzieć, że wizualnie “odmładza” osoby, które regularnie ją przyjmują w odpowiednich ilościach.

Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę C?

Naturalnie jest ono różne w zależności od wieku. Istotnym czynnikiem może być także płeć. Dokładne informacje zawsze podane są na ulotce dołączonej do opakowania. Można jednak przyjąć, że mężczyźni potrzebują ok. 90 mg/dzień, kobiety zaś 75 mg/dzień.

W przypadku chłopców w wieku 13-18 lat jest to 65 mg, dla dziewczyn w analogicznym wieku - 55 mg. Dzieci w wieku 4-12 potrzebują 40 mg dziennie, a w wieku 1-3 lat - 30 mg.

Czym grozi niedobór witaminy C?

Niedostatek witaminy C w organizmie prowadzi do wielu kłopotliwych powikłań, m.in. rozwoju niedokrwistości. Następuje osłabienie włosowatych naczyń. Zmianom ulegają także chrząstki i kości. W wyniku niedoborów kwasu askorbinowego można zachorować na szkorbut.

Jak suplementować witaminę C?

Witamina C łatwo wypłukuje się z organizmu, dlatego trudno jest zadbać o jej odpowiedni poziom. Pomocna może okazać się suplementacja w postaci np. tabletek lub proszku.

Jak rozpoznać niedobory witaminy C w organizmie?

O niedoborze witaminy C w organizmie ostrzega wiele symptomów, takich jak: obniżona odporność, brak apetytu, ogólne osłabienie, bóle stawów i mięśni, szybkie męczenie się, zapalenia i infekcje błony śluzowej, krwawienie i puchnięcie dziąseł czy osłabione gojenie się ran.

Stały deficyt kwasu askorbinowego sprzyja rozwojowi nowotworów, rozwojowi miażdżycy czy wzrostowi ciśnienia tętniczego.

Czy można przedawkować witaminę C? Jakie są objawy przedawkowania witaminy C?

Oczywiście. Jak wszystko, witaminę C można przedawkować. Jednakże w tym przypadku jest to ekstremalnie trudne, ponieważ jest ona usuwana z organizmu przez pot czy mocz. W przypadku, gdyby to się jednak to nastąpiło, można to rozpoznać po objawach, takich jak: bóle brzucha i biegunka, wymioty, nudności czy wysypka.

Jakie są naturalne źródła witaminy C?

Najlepszym naturalnym źródłem witaminy C jest acerola, posiadająca jej średnio 1850 mg na 100 g owoców. Dobrymi naturalnymi źródłami są także dzika róża (śr. 575 mg/100 g), czarna porzeczka (śr. 225 mg/100 g), papryka (śr. 160 mg/100g), a także brukselka czy brokuły.

Kwas askorbinowy znaleźć można w świeżych warzywach i owocach. Ponieważ obecność owoców i warzyw w sklepach bywa uzależniona od sezonu, trudno jest wprowadzić do życia rutynę ich spożywania, która faktycznie utrzyma się przez okrągły rok. Z tego względu warto pomyśleć o suplementacji.

Artykuł sponsorowany