Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 7 listopada 2024 02:21

Węzeł kolejowy przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) złożyła wniosek do Wojewody Mazowieckiego o zatwierdzenie lokalizacji nowego węzła kolejowego, którego budowę planuje się po wschodniej stronie przyszłego lotniska CPK. Projekt ten ma strategiczne znaczenie, ponieważ zapewni połączenie portu z kluczowymi miastami w Polsce. Na jakich warunkach zostaną pozyskane grunty pod tę inwestycję?
  • 25.10.2024 12:08
  • Autor: Grupa tipmedia
Węzeł kolejowy przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Planowana lokalizacja węzła kolejowego przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK) obejmuje głównie tereny rolne, jednak znajdują się tam także budynki gospodarcze oraz domostwa. Większość nieruchomości leży na obszarze gminy Baranów, choć część terenu wchodzi również w skład gminy Grodzisk Mazowiecki. Celem węzła jest integracja z tzw. szprychami CPK, czyli siecią kolejową, w tym tzw. Kolei Dużych Prędkości (KDP), prowadzącą z różnych kierunków kraju do przyszłego lotniska CPK Baranów. 

Wywłaszczenie pod budowę węzła CPK – co warto wiedzieć?

Jeżeli właściciele nieruchomości przeznaczonych pod węzeł nie wyrażą zgody na sprzedaż gruntów, decyzja Wojewody Mazowieckiego o lokalizacji węzła kolejowego umożliwi spółce CPK wywłaszczenia terenów bez zgody właścicieli takich nieruchomości. Choć omawiany obszar znajduje się w pobliżu projektu CPK i objęty jest tzw. Programem Dobrowolnych Nabyć (PDN), proces wywłaszczenia będzie prowadzony na podstawie przepisów Ustawy o transporcie kolejowym, a nie specustawy CPK. 

Zgodnie z zapisami specustawy kolejowej, wojewoda poinformuje właścicieli nieruchomości o podjętej decyzji, wysyłając zawiadomienia na adresy figurujące w ewidencji gruntów. Dodatkowo ogłoszenie zostanie zamieszczone na stronach www gmin oraz w prasie lokalnej. Decyzja będzie określała termin, w którym właściciele winni opróżnić i przekazać swoje nieruchomości. Decyzji może zostać nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że nieruchomości trzeba będzie przekazać bezzwłocznie.

Odszkodowania za wywłaszczenie pod węzeł kolejowy

Wysokość odszkodowania za wywłaszczenie będzie ustalana w formie decyzji administracyjnej przez wojewodę. Jeżeli decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, w ciągu 60 dni powinno zostać ustalone odszkodowanie. Ustalenie należności oparte będzie na wycenie zawartej w operacie szacunkowym sporządzonym przez rzeczoznawcę majątkowego.

Dla właścicieli, którzy zdecydują się na szybkie przekazanie nieruchomości, przewidziany jest dodatkowy bonus (w wysokości 5% odszkodowania), pod warunkiem dotrzymania wyznaczonych terminów. W przypadku wywłaszczenia domów lub lokali mieszkalnych odszkodowanie dla właścicieli, którzy je zamieszkiwali zostanie zwiększone o 10 tys. zł.

Budowa węzła kolejowego CPK – wnioski

Wydanie decyzji przez Wojewodę Mazowieckiego o lokalizacji węzła kolejowego będzie kluczowym elementem w drodze do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mimo że spółka preferuje zawieranie umów w ramach PDN (Programu Dobrowolnych Nabyć), jest przygotowana na ewentualne wywłaszczenia w przypadku braku porozumienia z właścicielami gruntów. Właściciele nieruchomości powinni rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej, aby upewnić się, że proces wywłaszczenia zostanie przeprowadzony z poszanowaniem prawa i z uwzględnieniem ich interesów.

Artykuł sponsorowany