Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 21 listopada 2024 07:29

Mata grzewcza — jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu?

W obecnych czasach mamy dostęp do różnych nowoczesnych rozwiązań w zakresie ogrzewania domu. Jednym z nich bez wątpienia jest mata grzewcza. Jej użytkowanie wiąże się z masą korzyści i zapewnia wydajne ogrzewanie wnętrz. Jest bezpieczna i ekonomiczna, dlatego jest coraz częściej stosowana w domach. Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem maty grzejnej w swoim mieszkaniu, sprawdź, czym kierować się przy wyborze.
  • 18.11.2024 14:16
  • Autor: Grupa tipmedia
Mata grzewcza — jak wybrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego domu?

Co to jest mata grzewcza?

Mata grzewcza jest urządzeniem wykorzystywanym do ogrzewania pomieszczeń, przeznaczona do montażu pod płytkami. To ogrzewanie płaszczyznowe, które równomiernie ogrzeje twoje wnętrze. Maty grzewcze wykorzystuje się zarówno jako główne źródło ogrzewania, jak i dodatkowy element ogrzewania podłogowego np. w łazience. To doskonałe rozwiązanie dla każdej osoby, której zależy na posiadaniu w pełni bezpiecznego i komfortowego systemu ogrzewania podłogowego.

Rodzaje mat grzewczych

Maty możemy podzielić w zależności od:

  • Konstrukcji żyły grzewczej.
  • Jedno drutowa lub wielodrutowa. Wielo drutowa żyła grzewcza jest bardziej jakościowa z uwagi na większe zakresy pracy mechanicznej jak rozciąganie i kurczenie oraz nie posiada pamięci podczas zgięcia przewodu. Przewód wielodrutowy jest bardziej elastyczny i łatwiejszy w montażu nie ulega trwałemu zniekształceniu.
  • Materiału izolacyjnego chroniącego przewód grzejny przed uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką temperaturą, przegrzaniem. Zazwyczaj w matach grzewczych zewnętrzna izolacja wykonana jest z Teflonu (FEP) lub PVC. Teflon (FEP) jest materiałem zdecydowanie lepszym jakościowo, bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz ma wyższą odporność na temperaturę bo aż 200oC w porównaniu do słabego PVC tylko  80oC
  • Konstrukcji ochrony przewodu PE i elektromagnetycznego wykonanego z foli aluminiowej lub z kołnierza z miedzi. Miedź jest zdecydowanie jakościowym materiałem pod względem elektrycznym i konstrukcyjnym.
  • Zasilania maty grzewczej na jednostronnie zasilane i dwustronnie zasilane. Maty jednostronnie zasilane są bardziej praktyczne gdyż nie wymagaj dwóch punktów przyłączeniowych.
  • Grubości przewodu grzewczego. Są różne maty grzewcze a ich grubość jest wypadkową ich konstrukcji i użytych materiałów jak np, użyta izolacja zewnętrzna przewodu grzewczego z PVC powoduje zwiększenie grubości przewodu grzewczego z uwagi na słabsze właściwości fizyczne.

Cienkie maty grzewcze chętniej wybierane są przez instalatorów z uwagi na mniejsze zużycie klejów podczas montażu oraz większe możliwości zastosowania maty grzewczej w odniesieniu do wysokości wylewki.

Charakterystyka mat grzewczych

Na cechy maty grzewczej składają się zarówno płynące z jej użytkowania korzyści jak i wady. Jej dużą zaletą jest bezpieczeństwo użytkowania. Podczas nie ma obaw o uszkodzenie czy rozszczelnienie układu grzewczego, dzięki swojej konstrukcji oraz możliwości precyzyjnego kontrolowania temperatury. Mata grzewcza ogranicza unoszenie się kurzu i innych substancji szkodliwych dla zdrowia. Do zainstalowania nie są potrzebne kotły, piece czy tradycyjne grzejniki, a sam montaż przebiega sprawnie i komfortowo. Maty grzewcze są ekonomiczne i oferują optymalne ogrzewanie całego wnętrza. Maty grzewcze nie wymagają serwisowania co znacząco przekłada się na koszty eksploatacji urządzenia grzewczego. Wadą tego typu ogrzewania może być ich ograniczone zastosowanie głównie pod podłogi ceramiczne czy kamienne.

Kryteria wyboru maty grzewczej

Podczas wyboru mat grzewczych, pamiętaj o dostosowaniu jej rozmiarów do wielkości pomieszczenia, aby ogrzewanie było jak najbardziej wydajne i optymalne. Pokryj matą grzewczą możliwie całe pomieszczenie, pamiętając o wyłączeniu miejsc stałej zabudowy jak meble chyba, że są one na nóżkach (min. 3 cm) (aby umożliwić swobodny przepływ ciepła, aby ciepło nie kumulowało się w podstawach mebli/stałej zabudowy – to są wtedy miejsca przegrzewania, co może doprowadzić do uszkodzenia okładziny podłogowej lub stałej zabudowy). Jeśli chcesz matę grzewczą położyć w łazience, pamiętaj, że zabronione jest jej układanie w strefie 0 i 1 (Strefa 0 - jest to wnętrze wanny lub brodzika, Strefa I - to przestrzeń wyznaczona przez zewnętrzne krawędzie wanny lub brodzika Nie zapomnij o termostacie, który pozwoli na kontrolę temperatury. Matę grzewczą można nabywać także w zestawach z regulatorami temperatury, co znacznie ułatwia wybór. Maty powinny być wykonane z jakościowych materiałów, które zapewnią bezpieczeństwo, wysoką wydajność i bezawaryjność przez wiele lat.

Montaż i bezpieczeństwo

Mata grzejna powinna być instalowana zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i instrukcją dołączoną przez producenta. Dzięki temu unikniesz problemów wynikających z jej nieprawidłowego montażu. Możesz zamontować ją samodzielnie według instrukcji montażu a samo podpięcie elektryczne maty do sieci elektrycznej i termostatu przekaż elektrykowi z uprawniani SEP. Maty nie wymagają serwisowania, więc nie musisz pamiętać o co rocznej wizycie serwisanta oraz dodatkowych kosztach. Ciesz się ciepłem na długie lata.

Podsumowanie

Maty grzejne to wydajne i ekonomiczne ogrzewanie podłogowe. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dbają o komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Bezawaryjny system grzewczy na wiele lat. Dzięki swojej konstrukcji i łatwości montażu stanowią praktyczną alternatywę dla tradycyjnych systemów grzewczych. Oferują równomierne ogrzewanie wnętrz, minimalizują unoszenie się kurzu, a ich użytkowanie jest przyjazne dla zdrowia. Dodatkowo, brak konieczności serwisowania i trwałość materiałów sprawiają, że są to systemy grzewcze na lata. To inwestycja w komfort i oszczędność energii.

Artykuł sponsorowany