Piątek, 20 lipca 2018r.

Imieniny: Czeslawa, Hieronima, Małgorzaty

Strona główna / Region / Koniec lubańskiego archiwum

Archiwum już w Bolesławcu

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Foto: Powiat Bolesławiecki

- Mogliśmy sprzedać ten budynek, ale postanowiliśmy zainwestować w tę instytucję i zaprosić do Bolesławca oddział Archiwum Państwowego. Warto było. Dziś jestem bardzo zadowolony, że się udało, że starania się opłaciły mówił Starosta Bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski podczas wizyty w bolesławieckim oddziale Archiwum Państwowego. - To duży wspólny sukces. Na początku nie bardzo wierzyliśmy, że to się uda, tym większa dziś radość ze szczęśliwego finału. 

Powiat Bolesławiecki nieodpłatnie przekazał budynek, żeby powstała u nas naukowa placówka, mająca wielkie znaczenie nie tylko w mieście, ale całym subregionie. Niespełna 1000 m2 pomieści 4 i pół km akt.

- Niektóre z nich sięgają XIV wieku i są bardzo cenne jak np. Pierwsza Księga Zgorzelecka. Tak cenne dokumenty są rzadkością w małych archiwach. W nowoczesnej siedzibie użytkownicy będą mieli do dyspozycji pracownię naukową, w której skorzystają ze zgromadzonych dokumentów począwszy od XIV wieku do czasów współczesnych. W wyremontowanym oddziale znajduje się również okazałe zaplecze konferencyjno - wystawiennicze z przeznaczeniem na działalność edukacyjną i naukowąpodkreśla kierownik placówki Adam Baniecki, bolesławianin, który od lat zarządzał również lubańską placówką. 

Przeprowadzka, to było trudne logistyczne przedsięwzięcie, zważywszy, że od 1995 r. zasób archiwalny w Archiwum Państwowym w Lubaniu z niecałych 200 mb akt zwiększył się do 700 mb przechowywanych na 500 m2. Archiwa obejmują obszary obecnych powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego.

- Lubań niechętnie rozstał się z Archiwum, ale potencjalne budynki nie spełniały wymogów. Mogliśmy też przejąć działkę, ale kosz budowy nowego oddziału przekraczał nasze możliwości. Z drugiej strony przychylność władz Powiatu Bolesławieckiego i propozycja podarowania obiektu z wielkim potencjałem zdecydowały o inwestycji w Bolesławcumówił Janusz Gołaszewski dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu. 

Wszystko wskazuje na to, że do końca czerwca bolesławiecka placówka będzie już do dyspozycji mieszkańców.

Autor: Powiat Bolesławiecki
comments powered by Disqus