Czwartek, 22 marca 2018r.

Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Strona główna / Region / Kolejowe połączenie z Czechami za 2 miliony złotych

Kolejowe połączenie z Czechami za 2 miliony złotych

Kolejowe połączenie z Czechami za 2 miliony złotych

Foto: 24jgora.pl

W roku 2017 czeskie koleje (ČD), będą ponownie obsługiwać linię z Liberca do Szklarskiej Poręby. Koleje Dolnośląskie zapłacą czeskiemu przewoźnikowi za obsługę odcinka do granicy państwa blisko 2 miliony złotych.

Koleje Dolnośląskie informują o podpisaniu umowy z Kolejami Czeskimi (CD) w zakresie realizacji bezpośrednich połączeń kolejowych Liberec – Szklarska Poręba Górna na odcinku granica państwa – Szklarska Poręba Górna. Nowa umowa będzie obowiązywać od 11 grudnia 2016 do 9 grudnia 2017. Czeski przewoźnik zapewnia tabor, maszynistów obsługę konduktorską przeszkoloną w zakresie posługiwania się językiem polskim. Nowa umowa zakłada również wspólną ofertę taryfową. Pasażerowie tak jak dotychczas, kupując bilet u konduktora będą mogli płacić zarówno w polskich złotówkach jak i koronach czeskich. Na odcinku objętym umową znajdują się przystanki Szklarska Poręba Huta oraz Szklarska Poręba Jakuszyce. W nowym rozkładzie ČD uruchomią do Szklarskiej Poręby Górnej trzy pary połączeń kursujących codziennie oraz pięć par połączeń sezonowych.

Dookoła Gór Izerskich
Czesi planują także w najbliższym czasie wydłużenie kursów ze Szklarskiej Poręby do Novego Mesta pod Smrkem przez Liberec i Frydlant. Co w połączeniu z bezpłatną komunikacją autobusową uruchomioną przez Świeradów Zdrój z Novym Mestem właśnie i Szklarską Porębą będzie stwarzać niepowtarzalną możliwość objechania niemal całego pasma polskich i czeskich Gór Izerskich dookoła. To najpoważniejsze od wielu lat nawiązanie do koncepcji kolei okrężnej, opracowanego jeszcze w ramach projektu Regiotram Nisa. To niewątpliwie ciekawy pomysł na którym zyskałby cały region.

Autor: Robert Kotecki/ 24jgora.pl
comments powered by Disqus