Piątek, 20 kwietnia 2018r.

Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana

Strona główna / Region / Trzymamy kciuki za naszych rycerzy!

Bitwa Narodów

Trzymamy kciuki za naszych rycerzy!

Foto: Szymon Kulig

Pochodzący z Soboty w powiecie lwóweckim, Szymon Kulig zajmuje się rycerskimi sportowymi walki. Od wczoraj reprezentuje Polskę na Rycerskich Mistrzostwach Świata w Hiszpanii. „… by sztandar z jagiellońskim orłem ponownie dumnie powiewał na wietrze, a nasi reprezentanci udowodnili, że z polskim orężem nie ma żartów”.

– Mam 22 lata, pochodzę z Soboty i obecnie jestem na 3 roku licencjatu na Uniwersytecie Wrocławskim, na kierunku Archeologia. Interesuje się średniowieczem i zajmuję się rekonstrukcją oraz sportowymi walkami rycerskimi, są to walki indywidualne jak i grupowe, i w tych właśnie biorę udział – wyjaśnia pan Szymon.

Walki odbywają się w pelnokontaktowej formule na określonych zasadach. W starciach grupowych nikt nie liczy trafień, nie ma też stopera mierzącego czas. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Nieco inaczej jest w rywalizacji indywidualnej, tam zawodnicy walczą w trzech półtoraminutowych rundach, zaś sędziowie zliczają punkty za trafienia. W walkach tych nie ma udawania. Każde starcie jest nieprzewidywalne, a trafienia są bolesne.

Pan Szymon po raz pierwszy do turnieju ligowego przystąpił w 2016 roku, wówczas w całości z pożyczonym od przyjaciół sprzętem.– Rycerski Klub Sportowy Silesia to drużyna, w której walczę, w tym roku udało nam się zając 3 miejsce w Polskiej Lidze Walk Rycerskich – mówi pan Szymon, który dodaje, iż w 2017 roku dostał się do reprezentacji Polski w walkach grupowych 21 vs 21.

Bitwa Narodów – Rycerskie Mistrzostwa Świata federacji HMB (HistoricalMedieval Battle) rozpoczęła się 29 kwietnia 2017 w Barcelonie. Na miejscu Rycerska Kadra Polski zmierzy się z innymi zawodnikami w kategoriach indywidulanych (miecz i tarcza, miecz długi, broń drzewcowa) oraz grupowych (5vs5, 21vs21, 16vs16). Jak zapewniają chcą dołożyć wszelkich starań, by sztandar z jagiellońskim orłem ponownie dumnie powiewał na wietrze, a nasi reprezentanci udowodnili, że z polskim orężem nie ma żartów. Trzymamy kciuki!!!

Sportowe walki rycerskie są młodym sportem pełnym pasjonatów, którzy sami finansują swój sprzęt i treningi, przez co każdy wyjazd na Mistrzostwa Świata to dla nich duże wyzwanie. Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich PSWR przed każdym wyjazdem zwraca się z prośbą o pomoc w jego organizacji - najbliższy już 25 maja 2017 do Danii na Rycerskie Mistrzostwa Świata federacji IMCF w duńskim Spøttrup(International Medieval Combat Federation) - a tym samym udowodnienie, że potęga polskiego rycerstwa nie przeminęła.

PLWR - Polska Liga Walk Rycerskich to rozgrywki odbywające się w nowej dynamicznie rozwijającej się dyscyplinie, Sportowych Walkach Rycerskich. Koordynowaniem rozgrywek ligi zajmuje się działające od 2011 roku Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich.

Autor: JT-G
comments powered by Disqus