Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Region / Miliony na bezpłatną komunikację autobusową

Miliony na bezpłatną komunikację autobusową

Miliony na bezpłatną komunikację autobusową

Foto: eLuban.pl

Już drugi samorząd z naszego regionu otrzymał wielomilionowe wsparcie na zakup nowych autobusów i organizację bezpłatnej komunikacji autobusowej.

Pierwszym samorządem, który zainwestował w bezpłatną komunikację autobusową był Świeradów Zdrój. Burmistrz tego miasta pan Roland Marciniak wraz z radnymi zdecydował się na zakup małego autobusu i prowadzenie nim przewozów po mieście i okolicznych miejscowościach. Bezpłatna komunikacja miejska tak przypadła do gustu mieszkańcom i turystom, że władze Świeradowa Zdroju złożyły projekt i w ramach funduszy z RPO otrzymały ponad milion sto tysięcy na zakup kolejnych trzech autobusów, w tym dwóch dużych, 60 miejscowych i jednego podobnego do tego, którym obecnie jest wykonywana komunikacja, czyli posiadającego 24 miejsca siedzące.

Urzędnicy ze świeradowskiego magistratu wyjaśniają nam, iż jeszcze w tym roku rozkład jazdy bezpłatnych autobusów będzie o wiele bogatszy, będzie więcej kursów i transport obejmować będą większy zasięg terytorialny. Jednak urzędnicy nie chcą zdradzić, czy planowana jest większa ekspansja na teren gminy Mirsk, czy może nawet gminy Gryfów Śląski. To dopiero pokaże czas.


Kolejnym samorządem, który inwestuje w bezpłatną komunikację autobusową jest Bolesławiec, którego władze we wtorek 9 maja 2017 roku podpisały umowy o dofinansowanie projektu pn. „Zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu”. Umowę uroczyście podpisali marszałek Cezary Przybylski oraz prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Jak informuje portal Bolec.info: Umowa przewiduje zakup trzynastu nowych autobusów na potrzeby komunikacji miejskiej w Bolesławcu. Wartość projektu ponad 12,8 mln złotych, dofinansowanie z Unii Europejskiej ponad 8,8 mln.

- To ogromny sukces, że udało nam się uzyskać tak wysokie środki na wymianę taboru autobusowego - mówi portalowi Piotr Roman prezydent Bolesławca. - W Bolesławcu jest pod 40 000 samochodów, stąd brak płynności ruchu samochodowego i tworzący się smog w centrum miasta. Brakuje także miejsc parkingowych. Jest taka szansa, że od stycznia 2018 roku komunikacja miejska będzie bezpłatna, brakuje nam nie dużo około 1,5 mln złotych na ten cel. Mam nadzieję, że się to uda. Komunikacja miejska w Lubinie ograniczyła znacznie ruch w centrum miasta i tym samym zmniejszyła emisję spalin, ograniczyła smog.

Ograniczenie smogu w centrum miasta jest naszym priorytetem, aby to osiągnąć musimy: po pierwsze podłączyć budynki w centrum do systemu ogrzewania z ZEC a po drugie zmniejszyć ilość samochodów w centrum np. poprzez zwiększenie płatnych miejsc parkingowych (co jeszcze musimy przedyskutować z mieszkańcami).

Nasze miasto jest miastem przemysłowym, codziennie wjeżdża do Bolesławca około 20 000 osób, w uzyskaniu  płynności ruchu pomogą nam też budowane obwodnice miasta od strony południowej i mam nadzieję północnej
- dodaje.

- Bolesławiec będzie miał dwie korzyści - mówi portalowi Bolec.info marszałek Cezary Przybylski. - Pierwsze to ograniczenie emisji i ochrona środowiska naturalnego, a po drugie to poprawa skuteczności poruszania się mieszkańców po mieście - dodaje.


Autor: lwowecki.info
comments powered by Disqus