Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Region / Mieszkańcy Płóczek Górnych szukają dowodu

Czy rozpoznajesz ten obraz?

Mieszkańcy Płóczek Górnych szukają dowodu

Mieszkańcy Płóczek Górnych szukają dowodu

Od kilku miesięcy trwają poszukiwania świadków, bądź dowodów (starych fotografii, zdjęć z uroczystości kościelnych) potwierdzających pochodzenie obrazu przedstawiającego scenę Podniesienia Krzyża. W sprawie pojawił się ślad prowadzący do kościoła w Płóczkach Górnych.

Rok temu w jednym z magazynów we Wrocławiu znaleziono zrolowane wielkie płótno z przepięknym obrazem ukazującym scenę Podniesienia Krzyża. Wówczas rozpoczęto śledztwo. Po sprawdzeniu dokumentacji okazało się, iż obraz został kupiony w 1996 bądź w 1997 r. w tzw. handlu antykwarycznym, jednak tu się trop urywa. Nie jest znane pochodzenie tego obrazu. Sprawą zainteresowała się wrocławska policja, jednak i jej działania do niczego nie doprowadziły.

O pomoc zwrócono się do specjalistów od malarstwa barokowego na Śląsku. Po emisji materiału w telewizji zgłosił się jeden z byłych mieszkańców Płóczek Górnych, który zeznał, że obraz ok. 1956 roku znajdował się w kościele w Płóczkach Górnych. Mężczyzna przyznał, że bardzo dobrze zapamiętał i jak tylko zobaczył materiał w TV to od razu skojarzył skąd on pochodzi.

Okazuje się, że na chwilę obecną to jest jedyny konkretny trop, który mamy – mówi prof. dr hab. Andrzej Kozieł z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, który dodaje, iż ów mieszkaniec twierdzi, że w kościele w Płóczkach było znacznie więcej wspaniałych obrazów, które pod koniec lat 50-tych, kiedy to kościół przechodził remont, zostały przewiezione do Lwówka Śląskiego i umieszczone na emporze w kościele Wniebowzięcia NMP.

Tu można wysnuć teorię, iż podczas transportu obrazów z Płóczek Górnych do Lwówka Śl. jeden z nich „zagubił się”, by nie powiedzieć został skradziony i trafił w ręce prywatne.

We wtorek pracownicy UW odwiedzili Płóczki Górne, gdzie rozmawiali z mieszkańcami, pokazywali im zdjęcia, jednak nikt ze starszego pokolenia nie jest na 100% pewny tego, czy 60 lat temu obraz Podniesienia Krzyża znajdował się w tutejszym kościele? W pomoc w poszukiwaniach włączyła się Szkoła Podstawowa w Płóczkach Górnych, która zainicjowała akcję poszukiwawczą dowodów - starych zdjęć, czy zeznań osób, które mogą potwierdzić, że obraz pochodzi z tutejszego kościoła.

Aktualnie obraz znajduje się w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego i jest możliwość by wrócił do Płóczek, niemniej jednak musimy znaleźć dowody, że na pewno w tym kościele był. W związku z powyższym proszę mieszkańców Płóczek, by spróbowali dotrzeć do seniorów Płóczek i pozyskać jakieś informacje na ten temat, być może w rodzinnych fotografiach, na których uwieczniano uroczystości kościelne ten obraz będzie widoczny (to byłby najlepszy dowód). – czytamy na szkolnym profilu SP w Płóczkach Górnych.

W tej chwili mieszkańcy Płóczek Górnych koło Lwówka Śląskiego szukają twardych dowodów na obecność obrazu w tamtejszym kościele. Jeżeli je znajdą wróci on do Płóczek Górnych.

Autor: lwowecki.info
comments powered by Disqus