Piątek, 25 maja 2018r.

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Strona główna / Region / Zgorzelecki komornik aresztowany

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze

Zgorzelecki komornik aresztowany

Zgorzelecki komornik aresztowany

Zdjęcie ilustracyjne

Foto: jeleniagora.naszemiasto.pl

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze Ireneusz S. - Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu trafił do aresztu.

Z wniosku Prokuratora Rejonowego w Zgorzelcu, w dniu 6 października 2017 roku, Sąd Rejonowy w Zgorzelcu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy od dnia zatrzymania wobec Ireneusza S., Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu.

Wymienionemu zarzucono popełnienie czynu z art. 231 § 2 kk (dop.red. Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza w celu osiągnięcia korzyści) i art. 276 kk zw. z art. 11 § 2 kk polegającego na dokonanym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przekroczeniu uprawnień poprzez ukrycie szeregu dokumentów, którymi nie miał prawa wyłącznie rozporządzać, w postaci akt prowadzonych przez siebie postępowań egzekucyjnych. Komornik miał także nie udostępnić swoim zastępcom – innym komornikom, a także przedstawicielom Rady Izby Komorniczej we Wrocławiu pomieszczeń kancelarii wraz z urządzeniami ewidencyjnymi, aktami egzekucyjnymi, systemem teleinformatycznym i innymi dokumentami z zakresu operacji finansowych oraz środków pieniężnych, czym działał na szkodę interesu prywatnego i publicznego. Do przestępczego zachowania doszło w okresie od maja 2017 roku do 18 września 2017 roku.

Dodatkowo, w sprawie przedstawiono zarzuty dwóm innym osobom – pracownikom kancelarii komorniczej prowadzonej przez Ireneusza S., które miały pomóc wymienionemu w popełnieniu zarzuconego mu czynu zabronionego. Stanęły one pod zarzutami popełnienia przestępstw z art. 276 kk. Wobec tych osób, prowadzący postępowanie przygotowawcze Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu, zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji (co do obu osób) oraz poręczenia majątkowego (wobec jednej z podejrzanych w sprawie osób).

Przestępstwo zarzucone Ireneuszowi S. zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10, natomiast za czyn z art. 276 kk, którego popełnienie zarzucono pracownikom kancelarii, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2.

Śledztwo prowadzone jest przez Prokuraturę Rejonową w Zgorzelcu.

Autor: Rzecznik Prasowy Prokurator Tomasz Czułowski
comments powered by Disqus