Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Region / Skażona woda w Zalipiu?

Skażona woda w Zalipiu?

Skażona woda w Zalipiu?

Zdjęcie ilustracyjne

Foto: pixabay.com

Mieszkańcy Gminy Platerówka od 10 listopada nie mogą używać wody z gminnego wodociągu do celów spożywczych. Mimo że woda jest zdatna do picia już od kilku dni, zakaz nadal obowiązuje.

10 listopada Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lubaniu poinformowała o skażeniu mikrobiologicznym w wodociągu sieciowym w miejscowości Zalipie w gminie Platerówka. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chodziło o występującą w wodzie beztlenową bakterię coli, której operator sieci nie potrafił usunąć.

W związku z powyższym 10 listopada Wójt Gminy Platerówka upublicznił za PSS-E w Lubaniu komunikat :„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lubaniu stwierdził, woda pochodząca z wodociągu sieciowego w Zalipiu nadaje się do celów sanitarnych (spłukiwania toalet, mycia, prania). Wobec powyższego zakazuje się spożywania wody surowej”.

W związku z tym na kilka dni część mieszkańców korzystająca z wodociągu pozbawiona została wody pitnej. Sytuacja taka utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Postanowiliśmy sprawdzić co jest przyczyną tak długiego obwiązywania zakazu.

Mamy wyniki i woda jest już zdatna do picia, wczoraj wysyłaliśmy potwierdzenie do gminy – usłyszeliśmy dziś w biurze spółki "SUPLAZ" z Sulikowa, która jest operatorem sieci wodociągowej. 

Mimo to na stronach urzędu gminy wciąż widnieje informacja zakazująca spożycia wody surowej. Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie jest to decyzja wójta, który czeka na ostateczną decyzję PSS-E w Lubaniu. Tam ustaliliśmy, że oficjalna decyzja zostanie wydana dopiero w środę rano ze względu na to, że spółce wodnej z Sulikowa dopiero we wtorkowe popołudnie udało się dostarczyć aktualne wyniki badań wody. Stało się tak z błahego powodu - w poniedziałek lubański „Sanepid” miał wolne za 11 listopada.

Poniżej zamieszczamy aktualne wyniki badań, na podstawie których jutro rano zostanie wydana decyzja dopuszczająca wodę w Zalipiu do spożycia.

 Sprawozdanie z badania wody str. 1

 Sprawozdanie z badania wody str. 2

Autor: red.
comments powered by Disqus