Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strona główna / Region / Nowy wóz dla OSP Siekierczyn

Nowy wóz dla OSP Siekierczyn

Nowy wóz dla OSP Siekierczyn

Foto: eLuban.pl

W ostatnim czasie OSP Siekierczyn otrzymało lekki samochód pożarniczy przystosowany do ratownictwa technicznego, dzięki temu znacznie zwiększyły się możliwości bojowe tamtejszej jednostki.

Nowy nabytek to efekt przystąpienia Gminy Siekierczyn do projektu partnerskiego prowadzonego przez Gminę Świdnica. Dzięki projektowi 11 gmin województwa dolnośląskiego otrzymało 6,5 mln zł na zakup sprzętu do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zjawisk katastrofalnych.

Otrzymany wóz to lekki samochód pożarniczy o wartości 367 tys. zł na podwoziu samochodu IVECO z silnikiem o mocy 180 KM napędzanym olejem napędowym i masie całkowitej pojazdu gotowego do akcji ratowniczo gaśniczej 7500 kg.

Samochód wyposażony jest w tzw. linię szybkiego natarcia uruchamianą agregatem wysokociśnieniowym 40 bar, pobierającym wodę ze zbiornika o pojemności 1250 l. Przy zbiorniku wody jest też zbiornik 120 l na środek pianotwórczy.

Co ciekawe wyposażenie pojazdu zamontowano według indywidualnego zamówienia siekierczyńskich ratowników. W sposób ergonomiczny rozmieszczono skrytki, półki i tace na sprzęt pożarniczy wszystko to zamykane jest 5 żaluzjami. Auto posiada również zamontowaną wyciągarkę o uciągu 10 ton. Ponad standardowe wyposażenie nowy wóz otrzymał również kamerę cofania, najwyższej jakości maszt oświetleniowy, dodatkowe oświetlenia kabiny i system „Strażnik”, który cały czas ładuje akumulatory w pojeździe i umieszczonych tam latarkach i radiotelefonach utrzymując wóz w stałej gotowości.

Dotychczas jeździliśmy ciężkim Jelczem z 5000 litrów wody, nowy nabytek to samochód ratownictwa technicznego – mówi nam prezes OSP Siekierczyn Jarosław Uryga. - Nowy wóz ze względu na rozmiary zagwarantuje szybki dojazd na miejsce zdarzenia, dzięki temu możemy jeszcze szybciej rozpocząć działa. Dwa wozy dają również możliwość obsłużenia dwóch zdarzeń jednocześnie. Taką potrzebę mieliśmy niedawno w trakcie usuwania skutków orkanu Grzegorz, gdy w jednym z gospodarstw doszło do pożaru sadzy w kominie.

Samochody ratownictwa technicznego wykorzystywane są przede wszystkim w przypadku wypadków komunikacyjnych i usuwaniu miejscowych zagrożeń powstałych w trakcie powodzi i wichur.

Gmina Siekierczyn zakupiła samochód strażacki dla OSP Siekierczyn z 63% dofinansowaniem środkami unijnymi. Realizując projekt zakupiono 10 nowoczesnych samochodów strażackich (7 średnich i 3 lekkie) i 2 hydrauliczne zestawy ratownictwa technicznego za kwotę 6,3 mln zł, w tym dofinansowanie to 4,03 mln zł.

15 listopada br. w Burkatowie w gminie Świdnica nastąpiło uroczyste przekazanie wozów strażackich oraz odbyła się konferencja podsumowująca projekt. W przekazaniu wozów OSP Siekierczyn uczestniczył Zarząd OSP w składzie: Jarosław Uryga - prezes, Piotr Wiertelak -wiceprezes, Dariusz Frydryk – naczelnik i Janusz Niekrasz - wójt gminy.

Autor: red.
comments powered by Disqus