Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strona główna / Region / Burda na Wigilii

Bolesławiec

Burda na Wigilii

Burda na Wigilii

Tradycją jest stawianie na wigilijnym stole dodatkowego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. W ostatnim czasie, w kontekście kryzysu migracyjnego coraz częściej mówi się, że to jedynie pusty gest. Nie wszyscy jednak traktują tradycję w ten sposób. Jedna z bolesławieckich rodzin postanowiła do wilijnego stołu zaprosić bezdomną kobietę. Ostatecznie, zaproszenie zakończyło się interwencją policji.

Mieszkańcy ulicy Królowej Jadwigi w Bolesławcu postanowili zrobić dobry uczynek i zaprosili na wigilijną kolację bezdomną. Niestety 43 - letnia kobieta okazała się niezbyt wdzięcznym gościem, w trakcie wigilijnej kolacji zaczęła zachowywać się niekulturalnie, kląć itd. Po chwili okazało się, że jest nietrzeźwa, a w dodatku nie zamierza opuścić mieszkania gościnnych bolesławian. Ostatecznie na miejsce wezwano partol policji, który przekonał kobietę do opuszczenia lokalu.

Tu warto przypomnieć, że zwyczaj pozostawiania jednego pustego nakrycia podczas wigilijnej wieczerzy wywodzi się ze słowiańskich obchodów zimowego przesilenia. Dawniej wolne miejsce pozostawiane było dla zmarłych, jednak to wyjaśnienie nie pasowało do katolickiej obrzędowości. Kiedy więc zaczęto obchodzić zimowe przesilenie jako święto Bożego Narodzenia zaczęto mówić o dodatkowym nakryciu właśnie dla wędrowca.

Autor: red.
comments powered by Disqus