Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Rozmaitości / Dzień Czystych Okien

Dzień Czystych Okien

Dzień Czystych Okien

W zestawie przedświątecznych przymusów mycie okien jest w pierwszej trójce. Choć większość z nas z niechęcią odnosi się do tej czynności, to i i tak trzeba to zrobić. Kalendarz podpowiada, że dziś obchodzimy Dzień Czystych Okien - czy został ustanowiony, aby zmotywować nas do porządków?

Mycie okien to czynność wyjątkowo pracochłonna, często niewdzięczna i wymagająca szczególnych przygotowań. Co zrobić, aby mycie okien było jak najbardziej efektywne? Działać nowocześnie z pomocą gadżetów, czy sięgnąć po stare sprawdzone metody: gazeta i ocet?

Najważniejsze jest pozytywne nastawienie, ale i pogoda. Wbrew pozorom piękne słońce świecące wprost na szyby nie sprzyja efektywnemu myciu okien. Promienie szybko wysuszają szyby pozostawiając trudne do usunięcia smugi. Lepiej więc na naszą gimnastykę przy myciu okien wybrać dzień mniej słoneczny, najlepiej pochmurny, ale suchy. Optymalna temperatura to 10-25 stopni.
Jeśli okna nie były dawno czyszczone i posiadają mocne zabrudzenia użyj wody z płynem do naczyń i uniwersalnej ściereczki, najlepiej z mikrofibry, która dobrze wchłania wilgoć. Do wody można dodać glicerynę lub płyn do zmiękczania tkanin, wówczas na szybach trudniej będą osadzały się zanieczyszczenia, a po deszczu pozostanie mniej smug. Jeśli wolisz bardziej ekologiczne rozwiązania, przygotuj płyn domowym sposobem jest tani i skuteczny. Oto jego receptura: Wystarczą 4 łyżki soku z cytryny, octu lub denaturatu wymieszać z 2,5 litrami zimnej wody. Alternatywnie można również użyć 1 łyżki amoniaku na 3 litry wody, wprawdzie zapach po takim myciu nie jest najprzyjemniejszy, ale szybko się ulotni.

Kiedy już masz przygotowane środki czystości możesz dokładnie oczyścić szyby z warstwy kurzu i brudu. Myjąc powierzchnie szklane pamiętaj, aby płyn rozprowadzać od góry do dołu, a osuszać je w odwrotnym kierunku. Po umyciu szyb, kolejny krok to polerowanie - zadanie najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne. Dzięki tej czynności pozbędziesz się smug, a okna będą lśniły. Nasze babcie spektakularne efekty osiągały stosując do tego całe, szare gazety. Jeśli chcemy wypróbować ten sposób, pamiętajmy, aby używać gazet z miękkiego papieru, który nie porysuje gładkiej tafli szkła. Załóżmy także rękawiczki, bo farba drukarska może bardzo pobrudzić dłonie. Dla większego komfortu pracy warto jednak porzucić analogowe sposoby i sięgnąć po profesjonalne akcesoria, które pomogą osiągnąć zamierzony efekt w prostszy i szybszy sposób.

Jeżeli umyliście już okna, albo ku chwale dzisiejszego dnia zrobicie to dzisiaj, w nagrodę polecamy obżarstwo czekoladą. Nie dość że uzupełni nam zasoby energii i poprawi humor, to pozwoli nam świętować, przypadający również dzisiaj Dzień Czekolady.

Autor: red
comments powered by Disqus