Piątek, 20 kwietnia 2018r.

Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana

Strona główna / Rozmaitości / Ostrożnie przy składaniu wniosków do programu 500+

Ostrożnie przy składaniu wniosków do programu 500+

Ostrożnie przy składaniu wniosków do programu 500+

Foto: pixabay.com

Policja i specjaliści od cyberprzestępczości już w zeszłym roku przestrzegali przed przestępcami, którzy mogą wykorzystać program Rodzina 500 plus do ataków hakerskich. 

Minister Elżbieta Rafalska poinformowała, że 55 proc. polskich dzieci jest objętych programem Rodzina 500 plus. Jesienią kończy się pierwszy okres zasiłkowy dla świadczenia wychowawczego. Od października zacznie się nowy – przypomniała szefowa MRPiPS.

Ponieważ rodziny składają też wnioski o świadczenia rodzinne, czyli z innego systemu, resort rodziny chce, by był jeden wspólny termin. Wnioski w obu systemach, zgodnie z projektem, będzie można składać od początku sierpnia. Od następnego roku będzie to można zrobić miesiąc wcześniej, online.

Elżbieta Rafalska szacuje, że rodziny złożą około 4 mln wniosków. Przypomnijmy, że wnioski w ramach programu „Rodzina 500 plus” można składać w gminie, wysłać pocztą lub przez Internet korzystając z bankowości elektronicznej, systemu [email protected], platformy ePUAP oraz PUE ZUS.

Ponieważ około jednej piątej rodzin składając wnioski, korzysta z Internetu, warto zwrócić uwagę na związane z tą operacją zasady bezpieczeństwa tak, by przy kolejnym podejściu do wypłaty świadczenia 500+ drogą online nie stać się ofiarą cyberprzestępców.

Policja i specjaliści od cyberprzestępczości już w zeszłym roku przestrzegali przed przestępcami, którzy mogą wykorzystać program Rodzina 500 plus do ataków hakerskich.

„Mnóstwo wrażliwych danych, spływających w krótkim czasie to raj dla oszustów wyłudzających informacje, np. dane do kont bankowych. Problem jest poważny, bo niemal co drugi taki atak jest zazwyczaj skuteczny” - podkreślają eksperci.

Na wszelki wypadek przypominamy siedem zasad, które opublikował na swojej stronie internetowej Związek Banków Polskich:

- należy wpisywać adres internetowy banku z klawiatury – zawsze należy używać adresu internetowego wskazanego przez bank w umowie;
- nigdy nie powinniśmy wykorzystywać przeglądarek internetowych do znalezienia adresu banku, gdyż strony internetowe w przeglądarkach są pozycjonowane i przestępcy mogą pozycjonować wyżej swoją stronę, która podszywa się pod stronę naszego banku,
- sprawdzenie bezpiecznego połączenia internetowego – „https://”;
- należy sprawdzać certyfikaty ssl, którymi są podpisywane wiadomości elektronicznej oraz strony internetowe;
- nie należy udostępniać danych poufnych osobom trzecim;
- nie należy otwierać korespondencji z niewiadomego źródła i załączonych plików lub linków.

W ramach Programu „Rodzina 500+” nie jest przewidywana dedykowana aplikacja mobilna (na tablety oraz smartphony) służąca do składania wniosków – dlatego nie należy pobierać jakichkolwiek aplikacji dotyczącej „Programu 500+” , gdyż mogą one zawierać szkodliwe oprogramowanie, które może przejąć kontrolę nad telefonem lub uruchomić usługi Premium.

Należy zaznaczyć, że żadna z uprawnionych instytucji (np. bank) nie pobiera opłat za złożenie wniosku w ramach Programu „Rodzina 500+”- przypomina ZBP. http://zbp.pl/wydarzenia/archiwum/wydarzenia/2016/kwiecien/rodzina-500-zasady-bezpieczenstwa

Autor: Kurier PAP
comments powered by Disqus