Środa, 20 czerwca 2018r.

Imieniny: Diny, Bogny, Florentyny

Strona główna / Rozmaitości / Bieg 500 lat Reformacji również w Lubaniu!

Polscy ewangelicy przebiegną 500 km!

Bieg 500 lat Reformacji również w Lubaniu!

Bieg 500 lat Reformacji również w Lubaniu!

Foto: Organizator

Bieg Reformacji ma upamiętnić odnowę Kościoła, jaka rozpoczęła się pięć wieków temu w zachodnim chrześcijaństwie. W Lubaniu przywitamy biegaczy przy Kościele Marii Panny przy al. Kombatantów 1 w niedzielę (10.09.) o godz. 12:00.

W niedzielę 10 września uczestnicy biegu przekroczą niemiecko - polską granicę i odwiedzą parafie ewangelickie w Lubaniu, Jeleniej Górze, Wałbrzychu, a meta niedzielnego biegu będzie w Świdnicy, gdzie o 18:15 odbędzie się wieczorne nabożeństwo w Kościele Pokoju.

W 500. rocznicę rozpoczęcia Reformacji, polscy luteranie postanowili przypomnieć to ważne dla siebie wydarzenie, przebiegając ponad 500 km! Uda im się to prawdopodobnie znacznie lepiej niż pierwotnie zakładali, bowiem dystans z Wittenbergi (miejsca rozpoczęcia Reformacji) do Cieszyna (kolebki Reformacji na ziemiach polskich) wynosi dokładnie 842 km! Na trasie biegu znajduje się dwadzieścia siedem polskich parafii ewangelickich, w których wyznaczono krótkie przystanki dla biegnących. Jak mówi rzecznik prasowa Kościoła, Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska: 
Bieg jest wydarzeniem bezprecedensowym. Dotychczas nikt nie podjął się pokonania tej trasy w zaledwie cztery dni!

Obchody jubileuszu Reformacji rozpoczęły się na całym świecie 31. października 2016 roku (kiedy to w luterańskiej katedrze w szwedzkim Lund papież Franciszek spotkał się na wspólnej modlitwie ekumenicznej z przedstawicielami Światowej Federacji Luterańskiej) i potrwają do końca roku 2017. Na polskim gruncie w skład komitetu honorowego jubileuszu wchodzą m. in: ewangelik - premier Jerzy Buzek, rzymskokatolicki prymas Polski - abp Wojciech Polak oraz kompozytor Krzysztof Penderecki.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) jest trzecim, co do wielkości kościołem chrześcijańskim w Polsce i największym kościołem protestanckim w naszym kraju. Na terenie sześciu diecezji działa 133 parafii skupiających niespełna 75 tyś. wiernych. Kościół prowadzi liczne duszpasterstwa środowiskowe (m. in. Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe), aktywnie angażuje się w prace Polskiej Rady Ekumenicznej. Ponad połowa polskich luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, skąd pochodzą znani ewangelicy: Adam Małysz, Piotr Żyła czy pisarz Jerzy Pilch.

Równolegle do biegu, Diakonia Kościoła w ramach akcji: „Biegniemy i pomagamy”, zbierze fundusze dla Łukasza – trzynastoletniego chłopca cierpiącego na zanik mięśni, który poprzez rehabilitacje będzie mógł przekraczać swoje własne granice. Liczymy na Wasze kibicowanie i otwarcie serca na rzecz Łukasza!

Chętnych zapraszamy do powitania biegaczy i do śledzenia relacja z biegu na Facebooku.

Autor: ip
comments powered by Disqus