Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Rozmaitości / Kąpiel Niepodległości

Lubańskie Morsy świętują 11 listopada

Kąpiel Niepodległości

Kąpiel Niepodległości

Foto: eLuban.pl

Jak co roku, Polacy na różne sposoby świętowali 99. rocznicę odzyskania niepodległości. W najciekawszy sposób w naszym regionie zrobiły to chyba lubańskie Morsy.

Każdy świętuje ten dzień jak lubi, propozycji było naprawdę wiele, niestety zwykle mało radosnych. Najczęściej można było wziąć udział w uroczystej mszy świętej i złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą ten bardzo ważny moment w historii naszej ojczyzny. Można było wziąć udział we wszelkiej maści marszach, a nawet biegach.

W naszym regionie z najciekawszą propozycją wyszedł lubański Klub Morsów, który wzorem lat ubiegłych, 11 listopada o godzinie 11.11 zorganizował uroczysty apel zakończony radosną kąpielą w lodowatej wodzie.

Klub Morsów istnieje od 2011 i rok rocznie w ten właśnie sposób świętuje rocznicę odzyskania niepodległości. Do zabawy zawsze zapraszani są przyjaciele z zaprzyjaźnionych klubów. W tym roku w niepodległościowej kąpieli udział brały morsy z Wrocławia, Legnicy, Bolesławca, Olszyny i Lubania. Jak wyjaśniali uczestnicy kąpieli, ze względu na deszczową i wietrzną pogodę, w wodzie było przyjemniej niż na brzegu, dlatego śpiewy i radosna zabawa w wodzie trwały nieco dłużej niż zwykle. Były flagi, był hymn Polski, patriotyczne pieśni i masa radości.

Po kąpieli morsy zasiadły do stołów rozstawionych nad jeziorem i przy ognisku cieszyli się rocznicą oraz kolejną okazją do wspólnej kąpieli. Spotkanie było też okazją do otworzenia nowego morsowiska, które swoją lokalizację ma obecnie na terenie Ośrodka Rajsko w Bożkowicach nad Jeziorem Leśniańskim.

Autor: red.
comments powered by Disqus