Sobota, 24 marca 2018r.

Imieniny: Marka, Gabriela, Katarzyny

Strona główna / Rozmaitości / Zatrucie tlenkiem węgla

Czad cichy zabójca

Zatrucie tlenkiem węgla

Zatrucie tlenkiem węgla

Foto: eLuban.pl

Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który około godziny 14. odleciał w kierunku Wrocławia miał na pokładzie 19 – letnią mieszkankę Lubania, która uległa zatruciu tlenkiem węgla.

Do zatrucia doszło około godziny 12.30 w jednej z kamienic na ulicy Zamkowej w Lubaniu. 19-latka w trakcie kąpieli zatruła się tlenkiem węgla wydobywającym się z gazowego ogrzewacza wody. Na szczęście dziewczyna nie była sama w domu i udało się uniknąć tragedii. Przytomną kobietę przetransportowano śmigłowcem do Wrocławia, gdzie zostanie poddana tlenoterapii w komorze hiperbarycznej.

Pamiętajmy, czad to gaz nazywany cichym zabójcą. Jest bezwonny, bezbarwny, a w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Osoba poddana jego oddziaływaniu w ciągu kilku minut może stracić przytomność. Jednym z pierwszych objawów zaczadzenia jest ból głowy. Zatrucie tlenkiem węgla sprawia, że utrudniony zostaje transport tlenu do płuc. W zeszłym sezonie grzewczym z powodu czadu w całym kraju zmarło 61 osób, w tym już 12.

Jak się okazuje, aby zabezpieczyć się przed czadem nie wystarczy zwykła ostrożność. Z rozmów ze strażakami wynika, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w domu specjalnych czujników czadu, które możemy umieścić na przykład w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody.

Autor: red.
comments powered by Disqus