Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Rozmaitości / Świąteczne zakupy z głową

Uwaga na oszustów

Świąteczne zakupy z głową

Świąteczne zakupy z głową

Foto: pixabay.com

Właściwie już od dwóch tygodni „atakują” nas święta, jutro Mikołajki więc bezdyskusyjnie zakupowy szał wszedł w pełnię sezonu. W przedświątecznej gorączce tracimy trochę czujność, a to czyni okazję...

Na przestrzeni kilku ostatnich lat lwią część zakupów dokonujemy przez internet. Nic dziwnego: wygodnie, szybko, często znacznie taniej. Jednak w okresie świątecznym znacznie przybywa sklepów internetowych, które zaraz po świętach znikają, a zamówienie nigdy nie trafi do adresata. Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NC Cyber) spodziewa się zwiększonej aktywności internetowych oszustów i radzi zachować rozwagę i ostrożność.

W 2017 roku zespół NC Cyber zaobserwował rosnącą liczbę fałszywych sklepów internetowych. Spodziewamy się, że w okresie przedświątecznym sytuacja może sprzyjać powstawaniu kolejnych stron mających na celu wyłudzenie pieniędzy od użytkowników Internetu. Przed zakupem radzimy dokładnie sprawdzić wybrany sklep. Pierwszym krokiem powinno być zweryfikowanie czy cena za produkt nie jest podejrzanie niska w porównaniu z innymi ofertami. Następnym ważnym elementem jest upewnienie się czy sklep posiada pozytywne opinie na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy oraz ile ich jest. Warto też skontaktować się ze sklepem oraz sprawdzić adres firmy np. poprzez wyszukiwarkę możemy wstępnie sprawdzić czy dany adres istnieje. Podejrzenia użytkowników powinien wzbudzić również brak możliwości zamówienia produktu za pobraniem lub niespotykanie wysoki koszt wysyłki. W razie jakichkolwiek wątpliwości radzimy zrezygnować z zakupu w sklepie internetowym.

Autor: red./NCCyber
comments powered by Disqus