Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Rozmaitości / Spór zbiorowy w Toyota Boshoku Poland

Wykroty

Spór zbiorowy w Toyota Boshoku Poland

Spór zbiorowy w Toyota Boshoku Poland

Bogusław Wojtas

Foto: Bolec.info

Związkowcy NSZZ "Solidarność" w Toyota Boshoku Poland w Wykrotach są nadal w sporze zbiorowym z pracodawcą.

Trwa spór zbiorowy w Toyota Boshoku Poland w Wykrotach. Związkowcy NSZZ "Solidarność" żądają dla pracowników podniesienia płacy zasadniczej o 700 złotych (obecnie średnia wynosi ona 2500 złych brutto); poprawy warunków BHP w zakresie określonym przez Społecznego Inspektora Pracy; oraz nie wprowadzania zmian do regulaminu wynagradzania i pracy bez konsultacji i zgody związków zawodowych.

W dniu 5 stycznia 2018r. miały odbyć się negocjacje w tych sprawach. Nie doszło do nich ponieważ pracodawca nie wpuścił na teren firmy wiceprzewodniczącego NSZZ "Solidarność" Regionu Jeleniogórskiego Bogusława Wojtasa. Bogusław Wojtas został wybrany przez związkowców przewodniczącym zespołu negocjacyjnego.

- Nigdy w czasie mojej dwudziestopięcioletniej działalności jako związkowca nie miałem takiej sytuacji - mówi w rozmowie z dziennikarzami portalu Bolec.Info Bogusław Wojtas. - To działanie jest niezgodne z prawem. Powiadomimy prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Toyota Boshoku, nie przestrzegania Ustawy o Związkach Zawodowych. Mam jednak nadzieję, że szybko wznowimy rozmowy, będziemy walczyć o nasze prawa do końca - dodaje.

Jak dowiadujemy się rozmowy prawdopodobnie będą kontynuowane w przyszłym tygodniu. Czy tym razem wiceprzewodniczący weźmie w nich udział i zostanie wpuszczony do firmy nie wiadomo.

Przypominamy, że wcześniej w podobnej sytuacji wiceprzewodniczący NSZZ " Solidarność" Bogusław Wojtas był przewodniczącym zespołu negocjacyjnego ze strony związkowej w sprawie rozwiązania sporu zbiorowego w niemieckiej firmie Surmin-Kaolin SA w Nowogrodźcu. W tym przypadku pracodawca respektował ustalenia zakładowej organizacji związkowej NSZZ "Solidarność". Wtedy udało się wynegocjować ustalenia między pracodawcą i związkami zawodowymi, i rozwiązać spór zbiorowy.

Dzwoniliśmy do Toyota Boshoku Poland w Wykrotach aby dowiedzieć się coś więcej o zaistniałej sytuacji, najpierw odesłano nas do radcy prawnego, który stwierdził, że nie ma upoważnienia do informowania mediów dotyczących zakładu pracy, a potem asystentka dyrektora poinformowała nas, że telefonicznie dziennikarzom nie udzielają żadnych informacji.

Udało nam się także ustalić, że pracodawca od 1 stycznia podniósł płace w Toyota Boshoku średnio około 12%, to jednak nie zadowala związkowców.

Od wielu miesięcy w regionie brakuje pracowników i działa tzw. rynek pracownika. W niektórych zakładach związki zawodowe domagają się znacznych podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Przykładem tego jest teraz Toyota Boshoku Poland działająca w strefie ekonomicznej w Wykrotach.

Autor: Bolec.info
comments powered by Disqus