Sobota, 18 sierpnia 2018r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

Strona główna / Rozmaitości / Konstytucja Jędrek

Akcja dotarła do Lubania

Konstytucja Jędrek

Konstytucja Jędrek

Foto: eLuban.pl

Działacze Komitetu Obrony Demokracji w całym kraju wieszają na pomnikach białe koszulki z napisem „Konstytucja Jędrek”. Z racji tego, że w Lubaniu mamy jedynie obeliski, działacze poszli o krok dalej.

Akcja swój początek miała z końcem lipca w Szczecinie, kiedy to na pomniku Lecha Kaczyńskiego zawieszono koszulkę z napisem Konstytucja Jędrek. Od tego czasu działacze KOD w całym kraju wieszają koszulki z tym napisem na rożnych pomnikach, aby powiedzieć nie, tym którzy łamią Konstytucję.

Władzom inicjatywa ta najwyraźniej nie przypadła do gustu i w całym kraju ruszyły postępowania w sprawie wieszania koszulek. Policja w swoich działaniach powołuje się na art. 261 kodeksu karnego, czyli "kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". 

Z racji tego, że w Lubaniu nie mamy pomnika przedstawiającego jakąkolwiek postać, działacze KOD poszli o krok dalej.

Dziś na telebimie na budynku Chromexu w centrum Lubania pojawił się baner z napisem „Konstytucja Jędrek”. Jak się dowiedzieliśmy, firma dostała zlecenie na emisję spotu do końca roku.

Ciekawe jak na taką formę protestu zareagują służby? Nie ma tu bowiem mowy o znieważaniu kogokolwiek, a słowo Konstytucja nikogo nie obraża i odnosi się do wartości, które są wspólne wszystkim Polakom.

Akcja KOD-u dotarła również do Gryfowa Śląskiego. Dziś w nocy białą koszulkę „założył” jeden z chłopców gryfowskiej fontanny. 

Autor: red.
comments powered by Disqus