Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Sport / Mikołajkowe wyciskanie sztangi

Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc o Puchar Dyrektora ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu

Mikołajkowe wyciskanie sztangi

Mikołajkowe wyciskanie sztangi

Foto: eLuban.pl/Mateusz Zajdel

Wyciskanie sztangi leżąc to podstawa w kształtowaniu mięśni klatki piersiowej, wiedzą o tym wszyscy adepci kulturystyki. Dlatego też coraz większą popularnością cieszą się zawody w tej właśnie dyscyplinie. Dokładnie w dniu św. Mikołaja w Lubaniu odbyły się po raz pierwszy Zawody w wyciskaniu sztangi leżąc dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Zawody odbywały się w formule Wilks’a  , czyli według przelicznika masa ciała do wyciśniętego ciężaru – tłumaczy Mateusz Zajdel, który był pomysłodawcą i organizatorem wczorajszych zawodów. - Na podstawie kalkulatora używanego w trójboju siłowym wyliczane są punkty. Wygrywa zawodnik, który zgromadzi więcej punktów.

Na starcie stanęło 13 zawodników, głównie z lubańskich ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej oraz gospodarze ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu. Swoje reprezentacje miały również Technikum Leśne z Milicza, Zespół Szkół Budowlanych z Bolesławca oraz Zespół Szkół Elektronicznych Z Bolesławca.

Udział w zawodach może wziąć każdy, jednak aby osiągnąć satysfakcjonujący wynik należy przygotowywać się przynajmniej kilka miesięcy pracując z dużymi ciężarami z małą ilością powtórzeń. – dowiedzieliśmy się od Mateusza Zajdla. - To przynosi efekt w postaci tego, że mogą coraz większe ciężary wycisnąć.

W zawodach najważniejszy jest stosunek masy ciała do wyciskanego ciężaru. Zawodnicy sami określają ciężar, od którego chcą zacząć. Każdy z nich z jednym ciężarem ma dwie próby, drugie nieudane podejście kończy rywalizację.

Łącznie 13 zawodników zrobiło ponad 60 podejść do sztangi. Najwięcej bo aż 9 razy na ławce kładł się Krystian Gmórski z ZSP KZL z Lubania z czego siedem razy założony ciężar wycisnął w pierwszym podejściu. Ostatni punktowany wynik to 120 kg, dało mu to 82,248 pkt i trzecie miejsce na podium. Dwaj najlepsi zawodnicy to uczniowie z Bolesławca. Dominik Kozakiewicz z ZSB w Bolesłąwcu wycisnął 125 kg osiągając 87,337 pkt co dało mu drugie miejsce na podium. Zdobywcą Pucharu Dyrektora ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu został Sebastian Ludziak uczeń ZSE w Bolesławcu, z wynikiem 87,52 pkt i wyciśniętymi 135 kg.

W przerwie odbyły się zawody dla publiczności oraz pokaz kulturystyczny Tomasza Orzechowskiego ucznia ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu. Uczeń „Adasia” podczas Międzynarodowego Pucharu Polski Federacji NAC w Kulturystyce i Fitness w Gdańsku zajął trzecie miejsce w kategorii Męskie Debiuty.

Autor: red.
comments powered by Disqus