Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Sport / Pierwsze seniorskie medale dla Orki Lubań

Pływanie

Pierwsze seniorskie medale dla Orki Lubań

Pierwsze seniorskie medale dla Orki Lubań

Foto: eLuban.pl

Podczas Zimowych Mistrzostw Polski, które odbywały się w ten weekend w Olsztynie bracia Robert i Rafał Kusto po raz pierwszy w swojej karierze zdobyli medale rywalizując z seniorami. Świetnie spisała się też Wiktoria Rudek.

Od pierwszego dnia Zimowych Mistrzostw Polski bracia Kusto startując z seniorami udowadniali, że są najlepsi w swoich kategoriach wiekowych. Już pierwszego dnia podczas eliminacji na 100 m stylem klasycznym pobili dotychczasowe rekordy Polski w kategorii 17 i 18-latków. Później było jeszcze lepiej.

W półfinale na tym samym dystansie obydwaj popłynęli rewelacyjnie, po raz drugi pobijając własne rekordy Polski, jednak wyniki te potraktowane zostały jako nieoficjalne ponieważ z powodu awarii aparatury elektronicznej były to czasy mierzone ręcznie.

W finałowym biegu na 100 m stylem klasycznym pływacy z Lubania potwierdzili wysoką formę. Robert Kusto uplasował się na drugiej pozycji z czasem 58.70 po raz kolejny pobijając rekord Polski 18-latków i omal nie wygrywając z dwa lata starszym Marcinem Solarskim z Warty Poznań. Do Mistrza Polski stracił jedynie 7 setnych sekundy! Marcin Stolarski z czasem 58.63s pobił rekord Polski w kategorii 20-latków i rekord Polski seniorów, który wynosił dotychczas 58.67. Robert Kusto zajmując drugą pozycję zdobył pierwszy w karierze seniorski srebrny medal.

Rafał Kusto uplasował się na 5 pozycji z czasem 59.73, pobijając tym samym rekord Polski 17-latków. Wpisał się jednocześnie jako pierwszy w historii kraju 17-letni pływak, który złamał w tej konkurencji granicę jednej minuty.

Na swój pierwszy w karierze medal zdobyty w rywalizacji z seniorami Rafał Kusto musiał czekać do ostatniego dnia zawodów. Dopiero w niedzielę, na krótkim basenie w Olsztynie, miała miejsce rywalizacja na 200 m stylem klasycznym. Jest to dystans, na którym Rafał zawsze świetnie się spisywał. W finałowym biegu Rafał po raz kolejny pobił rekord Polski 17 -latków i z czasem 2:07.92s uplasował się na trzeciej pozycji zdobywając brązowy medal. Przed nim na podium stanął 19 – letni Jacek Arentewicz z Shark Rudna z czasem 2:07.89. Złoty medal zdobył 23-letni Bartłomiej Rogulski z AWF Warszawa z czasem 2:06.78.

Wraz z seniorami w finale startowała również 16 - letnia Wiktoria Rudek z Orki Lubań. Nasza zawodniczka zakwalifikowała się do finału B na 200 m stylem grzbietowy. W finale popłynęła nieco słabiej niż w eliminacjach i z czasem 2:23.24 zajęła 19 miejsce.

- To były bardzo dobre występy, te dwa medale i rekordy Polski to marzenie każdego zawodnika i trenera. Chłopaki bili rekord za rekordem. Świetnie spisała się też Wiktoria Rudek, która była finalistką Mistrzostw Polski. – mówi nam trener Adam Musiał. - Teraz przed nami zasłużony odpoczynek. 28 grudnia wyjeżdżamy na obóz do Szklarskiej Poręby, a od 5 stycznia zaczynamy przygotowania do rocznikowych Mistrzostw Polski.

Autor: red.
comments powered by Disqus