Środa, 21 marca 2018r.

Imieniny: Lubomira, Benedykta

Strona główna / Sport / Robert Kusto zdobył brąz rywalizując z najlepszymi

Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu

Robert Kusto zdobył brąz rywalizując z najlepszymi

Robert Kusto zdobył brąz rywalizując z najlepszymi

Foto: Orka Lubań

W ubiegły weekend w Lublinie maiła miejsce najważniejsza pływacka impreza tego roku, w której udział brali najlepsi seniorzy i młodzieżowcy w kraju. Rywalizując z najlepszymi Robert Kusto zdobył brąz, a jego brat Rafał wywalczył kwalifikacje do Mistrzostw Europy Juniorów w Izraelu.

Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu to najważniejsza tegoroczna impreza pływacka w kraju, która była zarazem kwalifikacjami do pięciu najważniejszych europejskich i światowych imprez pływackich. W ciągu czterech dni na basenie Aqua Lublin zaprezentowała się absolutna czołówka polskich zawodników. Podczas zawodów Lubań reprezentowali zawodnicy UKS Orka Lubań: Robert i Rafał Kusto, Radosław Puzio, Marcel Żurawski, Wiktoria Rudek oraz Olga Przybysz, która niedawno trafiła do Lubania z Akwawit Leszno.

W trakcie czterodniowych zmagań Rafał Kusto wywalczył kwalifikacje na Mistrzostwa Europy Juniorów w pływaniu w Izraelu. Potwierdził to w trzech konkurencjach 50 m (28.35), 100 m (1:02.45) i 200 m (2:15.73) stylem klasycznym. Jest także brany pod uwagę jako członek sztafety na Mistrzostw Świata Juniorów w pływaniu w Indianapolis, USA.

Rober Kusto zdobył natomiast brązowy medal na 200 m stylem klasycznym rywalizując z najlepszymi pływakami w kraju. W biegu tym uległ jedynie dwóm 24 - latkom: Bartłomiejowi Rogulskiemu (2:13.01) i Mikołajowi Machnikowi (2:13.26). Robert uzyskał czas 2:14.72 i jest to najlepszy czas w kategorii młodzieżowców. Dzięki temu w jednym biegu zdobył brąz w kategorii open i złoto w kategorii młodzieżowców (19-23lat). Dodatkowo Robert świetnie popłynął w wyścigu na 100 m stylem klasycznym, gdzie w kategorii młodzieżowców stanął na trzecim stopniu podium i zdobył brązowy krążek.

- Świetnie też zaprezentowali się pozostali zawodnicy klubu. Wszyscy mają progres i poprawili swoje rekordy życiowe. Daje to medalowe nadzieje na rocznikowe Mistrzostwa Polski, które odbędą się w lipcu tego roku – mówi trener Adam Musiał.

W ten sposób Rafał Kusto i Adam Musiał zostali powołani do kadry narodowej na Mistrzostwa Europy Juniorów. Już w najbliższy weekend wyjeżdżają na zgrupowanie przed mistrzostwami w Izraelu. W Lubaniu zobaczymy ich dopiero po mistrzostwach, które zakończą się 2 lipca.

Główne Mistrzostwa Polski w pływaniu były zawodami kwalifikacyjnymi do: 
Mistrzostw Świata Seniorów w pływaniu - Budapeszt, Węgry 23-30.07.2017 
Mistrzostw Świata Juniorów w pływaniu - Indianapolis, USA 23-28.08.2017 
Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu - Netanya, Izrael 28.06-2.07.2017 
Europejskich Dni Olimpijskich Młodzieży - Gyor, Węgry 24-28.07.2017 
Uniwersjady - Tajpej, Tajwan 20-27.08.2017.

Autor: red.
comments powered by Disqus