Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Sport / Stypendium dla Rafała Kusto

UKS Orka Lubań

Stypendium dla Rafała Kusto

Stypendium dla Rafała Kusto

W uroczystej inauguracji Programu team 100 udział wzięła Premier Beata Szydło

Foto: msit.gov.pl

Ruszył rządowy program team 100, którego celem jest wspieranie młodych sportowców. Wśród stu sportowych talentów objętych stypendium znalazł się zawodnik Orki Lubań, Rafał Kusto.

team100 to program Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Fundacji Narodowej, który powstał z inicjatywy ministra Witolda Bańki. Główny cel to wsparcie młodych i perspektywicznych sportowców, członków kadr narodowych, którym oprócz szkolenia związkowego zostanie zapewniona dodatkowa, indywidualna ścieżka finansowania. Program zakłada uruchomienie kwoty w wysokości 4 mln zł rocznie z środków przekazanych przez fundatorów PFN. Każdy z zawodników będzie otrzymywał rocznie około 40 000 zł. Mają one zostać przeznaczone na rozwój oraz doskonalenie umiejętności utalentowanych sportowców w wieku 18–23 lata.

– team100 jest programem przeznaczonym dla utalentowanych zawodników, którzy staną się naszą sportową elitą w perspektywie najbliższych lat. Program skonstruowany jest tak, aby wspierał sportowca w obszarze procesu szkolenia oraz współzawodnictwa, ale również uczył odpowiedzialności i radzenia sobie w sytuacjach pozasportowych. Chcemy sprawdzić skuteczność modelu, który eliminuje zbędnych pośredników w dystrybucji środków sponsorskich i nauczyć młodych zawodników efektywnego inwestowania we własną karierę. Pieniądze trafią do nich bez pośrednictwa związków dzięki PFN i Spółkom Skarbu Państwa, które pomogą zdolnej młodzieży w ramach Kodeksu Dobrych Praktyk Sponsoringowych – mówi Witold Bańka, Minister Sportu i Turystyki.

Programem finansowym objętych zostało 100 młodych sportowców. Wśród pływaków beneficjentami stypendium zostało jedynie pięciu zawodników w Polsce. W gronie tym znaleźli się: Rafał Kusto, Dominika Sztandera, Jakub Skierka, Kacper Stokowski i Jan Świtkowski – mówi trener Rafała Adam Musiał. - Bardzo się cieszymy, że zawodnicy zostali docenieni, dzięki stypendium stać będzie nas teraz na wszystko – cieszy się trener.

Młodzi zawodnicy zakwalifikowani do programu zobowiązali się do przestrzegania postanowień zawartych w „Kodeksie uczestnika programu team100”. Wśród 10 postanowień, wymienionych w kodeksie, są m.in.: odnoszenie się z szacunkiem i czcią do symboli narodowych oraz dbanie o dobre imię Polski. Sportowcy mają pełnić rolę ambasadorów polskości na świecie, dlatego zobligowani zostali do prezentowania godnej postawy. Doping czy nieetyczne zachowanie automatycznie wykluczą zawodnika z programu.

Sportowcy, w ramach programu, mogą zdecydować samodzielnie o wykorzystaniu otrzymanych funduszy na refundację wydatków m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację czy studia.

Natomiast już w najbliższą niedzielę 24-osobowa kadra narodowa pływaków wraz z Rafałem Kusto i trenerem kadry Adamem Musiałem wylatuje do Izraela na Mistrzostwach Europy Juniorów 2017, które todbywać się będą w dniach 25.06 - 03.07.2017 roku.

Autor: red./.msit.gov.pl
comments powered by Disqus