Środa, 21 marca 2018r.

Imieniny: Lubomira, Benedykta

Strona główna / Turystyka / KPN zamyka szlaki!

W Karkonoszach II stopień zagrożenia lawinowego

KPN zamyka szlaki!

KPN zamyka szlaki!

Foto: KPN

W Karkonoszach wzrosło zagrożenie lawinowe. Obecnie obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. W ciągu 24 godzin spadło około 20 centymetrów śniegu i nadal ma go przybywać. Świeży śnieg jest luźno związany ze zmrożonym, twardym śniegiem z poprzednich opadów.

Kolejne kilka centymetrów śniegu świeżego - w sumie ok.20-25 cm przy udziale silnego wiatru spadło w ostatnich 48h. Wiatr transportuje padający śnieg na strony zawietrzne i odkłada w formie poduszek śniegowych które tworzą zwiększone depozyty śniegu będące swoistymi pułapkami. Na większości obszarów pokrywa składa się ze śniegu twardego, zmrożonego i lodu oraz świeżo spadłego, który jest słabo związany ze śniegiem starym. Niekorzystna sytuacja lawinowa występuje głównie w miejscach większego odłożenia śniegu dotyczy stoków powyżej górnej granicy lasu oraz Kotłów polodowcowych ( żleby, jary,zagłębienia terenowe). Przewidywane są dalsze opady śniegu co może spowodować zmianę zagrożenia lawinowego.

Po konsultacjach z ratownikami Grupy Karkonoskiej GOPR, na skutek wzrostu zagrożenia lawinowego, zamknięty został odcinek szlaku czerwonego przez Kocioł Łomniczki od schroniska Nad Łomniczką do Śląskiego Domu i odcinek szlaku niebieskiego prowadzącego przez Kocioł Małego Stawu od Domku Myśliwskiego do schroniska Samotnia. Zamknięty został również szlak żółty biegnący od schroniska Strzecha Akademicka przez Biały Jar do Śląskiej Drogi. W rejonie Szklarskiej Poręby został zamknięty szlak żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów oraz szlak zielony, Ścieżka nad Reglami, od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem.

Prosimy brać pod uwagę zamknięte szlaki planując wyjście w góry.

Bezpiecznego wędrowania i uwaga na oblodzenie!

Autor: KPN
comments powered by Disqus