Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Turystyka / NIE DLA ZAKAZU! wędrówki z psem po Karkonoskim Parku Narodowym

NIE DLA ZAKAZU! wędrówki z psem po Karkonoskim Parku Narodowym

NIE DLA ZAKAZU! wędrówki z psem po Karkonoskim Parku Narodowym

Uprzejmie informujemy, że Dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego przygotowała nowy plan ochrony przewidujący zamknięcie dla turystów z psami większości szlaków. Dla czworonogów będzie dostępny tylko szlak graniczny (dostępny z założenia, ponieważ Czesi nie mają w/w zakazu) oraz cztery szlaki łącznikowe (jeden ze Szklarskiej Poręby, jeden z Michałowic, dwa z Karpacza). Będzie dostępnych także kilka innych dróg, ale ich trasa jest zupełnie nieprzemyślana i absurdalna (urywają się nagle, wymagają wjazdu z psem wyciągiem krzesełkowym itp). Te dostępne dla psów szlaki, są także poprowadzone z taki sposób, że mogą być niebezpieczne dla zdrowia psów oraz ludzi (np. trzeba przejść ok. 40 km), szczególnie w lato. Zachęcamy do zapoznania się szerzej z tym problemem.

Naszym zdaniem w procesie uchwalania planu oraz podczas konsultacji społecznych, które odbyły się w dniach 24 sierpnia – 13 września 2016 r. doszło do pewnych nieprawidłowości. Piszemy o tym również na FB, choć nie o wszystkich przypadkach.

Decyzja KPN jest uzasadniona dbaniem o dobro zwierząt, głównie cietrzewi i rysi, dla których wg. KPN obecność psów jest niepokojąca. Dyrekcja KPN nie potrafiła jednak podać odpowiednich badań potwierdzających to założenie. Wg. naszej wiedzy, argumenty te nie mają żadnego uzasadnienia, o czym niebawem także napiszemy na naszym profilu facebookowym.

Nie zgadzając się z taką decyzją, zorganizowaliśmy się i stworzyliśmy profil na Facebooku nagłaśniający sprawę oraz zachęcający do pisania w tej sprawie petycji do Dyrektora KPN. Przygotowujemy również petycję on-line.

Możecie nas znaleźć na FB pod linkiem: NIE DLA ZAKAZÓW wędrówek z psem po Karkonoskim Parku Narodowym

Udało nam się również zainteresować sprawą wrocławski oddział Gazety Wyborczej.

W załączeniu przesyłamy projekt planu ochrony i polecamy jego przeczytanie poczynając od strony 142, gdzie są wymienione wszystkie szlaki wraz z ich dostępnością lub nie dla różnej formy turystyki oraz uwagi, które wysłaliśmy wraz z petycją do KPN, jakkolwiek naszym głównym celem jest zablokowanie podpisania przez Ministra Środowiska rozporządzenia wprowadzającego plan w życie, a przesłane uwagi to kompromisowe minimum, które chcielibyśmy osiągnąć.

Zależy nam, aby lokalne media zapoznały się ze sprawą, ponieważ zamykanie większości parku dla właścicieli psów, w sposób istotny odbije się na polskiej turystyce, a na urlopy będziemy zmuszeni jeździć za granicę. Na tą chwilę takie deklaracje od właścicieli psów słyszymy na okrągło. Nasze działania zostały poparte przez liczne organizacje (np. Projekt Kowary), "psiolubne" blogi i społeczności (np. Aktywni z psem), schronisko górskie Samotnia (czekamy na odpowiedzi od pozostałych schronisk). Kontaktowaliśmy się również z władzami Szklarskiej Poręby, Karpacza, Jeleniej Góry i Kowar, ze wszystkimi studenckimi kołami przewodników górskich (SKPT Gdańsk, SKPB Warszawa, SKPB Łódź, SKPG Kraków, SKPB Lublin, SKPB Rzeszów, SKPB Katowice, SKPG "Harnasie" w Gliwicach, AKPG Bielsko-Biała i czekamy na Ich odpowiedzi (Kraków i Rzeszów nie wyraziły zainteresowania).

Jeżeli uznacie, że chcecie zgłębić ten temat i podjąć współpracę piszcie do nas na adres e-mail:[email protected]

 

 

Z wyrazami szacunku

 

Marta Zagaja-Michalkiewicz

Anna Zwydak

Mariola Kanecka

Dominik Langner

Autor: 24jgora.pl
comments powered by Disqus