Wtorek, 24 kwietnia 2018r.

Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Strona główna / Turystyka / Turystyczni wyczynowcy

3 dni - 3 kraje - 3 wędrówki

Turystyczni wyczynowcy

Turystyczni wyczynowcy

Foto: ŁCR

Jest taka impreza, w czasie której granice trzech państw tracą znaczenie. Kiedy przez kilka dni ludzi różnych narodowości łączy wspólna pasja. Rajd pieszy 3 DNI - 3 KRAJE – 3 WĘDRÓWKI już po raz 17 zagwarantował łazikom z całej Europy turystyczne emocje.

W Lubaniu na przekór kiepskim warunkom pogodowym, 28 kwietnia br. ponad tysiąc zapaleńców pieszych wędrówek wyruszyło na rajdowe szlaki. XVII Rajd Pieszy „Łużyckie Wędrówki” jest pierwszym dniem dużej międzynarodowej imprezy turystycznej organizowanej na terenie Euroregionu NYSA pod nazwą „3 Dni – 3 Kraje – 3 Wędrówki”.

Polscy organizatorzy rajdu zaproponowali uczestnikom pięć różnych ścieżek, pozwalając na wybranie trasy wedle swoich możliwości i upodobań. Najbardziej wytrwali i doświadczeni postawili na pieszy maraton, czyli 42 kilometry marszu. Ci najmłodsi, dopiero co rozpoczynający swoją przygodę z wędrówką, spróbują swoich sił w czasie sześciokilometrowego spaceru wokół miasta. Warto zaznaczyć, że wśród uczestników imprezy znajdziemy zarówno pięcioletnie maluchy, jak również zaprawionych od wielu lat w marszach siedemdziesięciolatków. Wszyscy strudzeni wędrowcy mogą liczyć na ciepłą strawę.

Właśnie na tej imprezie Czech idzie ramię w ramię z Polakiem, Węgier przesyła pozdrowienia Austriakowi, a Duńczyk uśmiecha się do Niemca. Rajd daje szansę nawiązania wielu przyjaźni, ale też poprawy kondycji fizycznej i obcowania z naturą, z dala od wrzawy dnia codziennego. Od 2001 roku do 2016 roku w turystycznym wyzwaniu udział wzięło prawie 22 tys. wędrowców z kilkunastu państw, wśród których trafiali się turyści z Chin, Meksyku, Francji, Japonii, Włoch czy Stanów Zjednoczonych. Oczywiście przeważają uczestnicy z państw organizatorskich, czyli Polacy, Czesi i Niemcy. Co istotne, impreza przyciąga też osoby niepełnosprawne - do tej pory ponad półtora tysiąca, jednak ta liczba stale rośnie.

Pierwszy dzień rajdu organizuje Oddział Łużycki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu, który zaprasza do wspólnej wędrówki szlakami turystycznymi przez piękną dolinę rzeki Kwisy na Pogórzu Izerskim. Drugi dzień tej imprezy odbędzie się w Górach Izerskich, a organizatorem jest Klub Czeskich Turystów. 30 kwietnia to trzeci i zarazem ostatni dzień, w którym do wspólnego zdobywania kilometrów w Górach Łużyckich zaprasza Powiatowy Związek Sportowy Dolnych Łużyc (Oberlausitzer Kreissportbund e.V.).

Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości w dojściu do mety, a przede wszystkim satysfakcji z przebytej wędrówki.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus