Wtorek, 22 maja 2018r.

Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty

Strona główna / Turystyka / Pięć dni w Karkonoszach

PTSM

Pięć dni w Karkonoszach

Pięć dni w Karkonoszach

Foto: PTSM

Mimo deszczowej i wietrznej pogody ponad 440 turystów skorzystało z okazji i wzięło udziału w XIX Międzynarodowym Rajdzie Górskim Euroregionu NYSA „KARKONOSZE 2017”.

Rajd tradycyjnie odbywa się na początku października, a uczestniczą w tej imprezie dzieci, młodzież i osoby dorosłe z Polski, Niemiec, Czech. W tym roku przybyli również studenci z Wrocławia, Białorusi i Ukrainy. Trasy wędrówek przebiegały przez polskie i czeskie Karkonosze oraz przez Góry Izerskie. Turyści korzystali z bazy noclegowej PTTK i PTSM oraz z Stacji Turystycznych i Ośrodków Wypoczynkowych Szklarskiej Poręby. Bazą imprezy i miejscem finałowego spotkania wszystkich tras rajdowych był Ośrodek Konferencyjny i Wczasowy „Rzemieślnik”. Na kilkunastu trasach pod opieką Przewodników Sudeckich i Przodowników Turystyki Górskiej przemierzano piesze szlaki turystyczne Karkonoskiego Parku Narodowego.

Poznawano nie tylko piękno przyrody, ale też uczono się zasad bezpiecznego wędrowania po górach i wzajemnego wspierania się w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak zawsze na tej imprezie drużyny współzawodniczyły między sobą. Odbyła się również ocena ubioru i wyposażenia. Ocena zdobytych odznak turystyki kwalifikowanej i regionalnych, przeprowadzono konkursy z wiedzy turystyczno-krajoznawczej, piosenki turystycznej i ekologicznej.

Do współzawodnictwa drużynowego przystąpiło 27 z 49 drużyn, a w rywalizacji indywidualnie uczestniczyło prawie 20 osób. Współzawodnictwo drużynowe wygrała drużyna A z Sekcji Turystyki Rekreacyjnej „BOG-TUR” działającej przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bogatyni przed Drużyną „Turystyczna Czwórka z Bolesławca i Kołem PTTK nr 29 ze Świeradowa-Zdroju. Najlepszą drużyną z Lubania było Osiedlowe Koło PTTK nr. 35 z Osiedla Piastów.

Najlepszymi turystami zostali Czesław Szmelter z Bolesławca przed Katarzyną Ziółkowską z Leśnej i Mariuszem Wiatrem ze Świeradowa-Zdroju.

Najstarszymi uczestnikami zostali Ludwika Ledwoń z Katowic i Zdzisław Pawliszyn z Lubania, a najmłodszymi Hanna Sieradzka z Mirska i Krzysztof Różnicki z Bolesławca.

Najładniej śpiewały drużyny: Szkoły Podstawowej z Zawidowa, Klubu Turystycznego „Mozaika” z Białegostoku oraz Klub „Dreptaki” z IV Liceum Ogólnokształcącego ze Szczecina.

Najlepszą wiedzą turystyczną wykazały się wśród szkół podstawowych i gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej z Nowogrodźca przed drużynami A i B ze Szkoły Podstawowej w Zawidowie. Wśród drużyn starszych najlepsze były: Sekcji Turystyki Rekreacyjnej „BOG-TUR” działającej przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Bogatyni drużyna A przed Kołem PTTK nr 29 ze Świeradowa-Zdroju i Grupą Turystyczną „ Depozytariusze Gór” z Lubania.

Bardzo aktywne we współzawodnictwie rajdowym były również drużyny z Gimnazjum i Szkoły Podstawowej z Bralina koło Kępna, ze Stowarzyszenia „Wspólne Dobro” z Lubska i I Liceum Ogólnokształcącego z Jawora.

Współorganizatorami byli: Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu NYSA, Polska Federacja Popularyzacji Turystyki z siedzibą w Szczecinie. Wsparcie finansowe imprezy organizator pozyskał od Starostwa Powiatowego w Lubaniu i Urzędu Miasta Lubań. Patronat Honorowy Rajdu sprawował Burmistrz Miasta Szklarska Poręba Pan Mirosław Graf. W tym miejscu chcę podziękować wszystkim wolontariuszom, którzy od wielu lat z dużym zaangażowaniem pracują przy organizacji rajdu.

Autor: Komandor rajdu Henryk Sławiński
comments powered by Disqus