Wtorek, 22 maja 2018r.

Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty

Strona główna / Turystyka / Karkonosze śmiertelnie niebezpieczne

GOPR Karkonosze

Karkonosze śmiertelnie niebezpieczne

Karkonosze śmiertelnie niebezpieczne

Foto: GOPR Karkonosze

Karkonosze po raz kolejny udowadniają, że zimą potrafią być śmiertelnie niebezpieczne. Wczoraj dwójka turystów została dosłownie zwiana zE szlaku i znalazła się tuż nad żlebami Wielkiego Śnieżnego Kotła. Konieczna była interwencja Karkonoskiej Grupy GOPR.

O akcji na swoim Facebook-owym profilu informują dzisiaj członkowie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Karkonosze.

Wczoraj tuż przed 15. otrzymaliśmy zgłoszenie o dwójce turystów, którzy podczas wędrówki zboczami Wielkiego Szyszaka zeszli ze szlaku czerwonego, a raczej zostali z niego zepchnięci, bo siła wiatru jak podaje obserwatorium na Śnieżce w tym czasie wynosiła około 120 - 130km/h. Karkonosze obecnie są pokryte lodem i przewianym śniegiem. Turyści byli wyposażeni w raki i ubranie raczej jesienne... Zeszli poniżej szlaku czerwonego (LETNIEGO) około 100m i znaleźli się tuż nad żlebami Wielkiego Śnieżnego Kotła. Po zlokalizowaniu poszkodowanych za pomocą aplikacji #RATUNEK i przenośnych urządzeń GPS zostali zabezpieczeni przed osunięciem i wyprowadzeni na szlak, a dalej do stacji RTV.

Wczoraj w Karkonoszach od rana panowały bardzo trudne warunki i decyzja przejścia tej trasy według naszej oceny była zła. Poszkodowani byli w stanie ogólnym dobrym. Ze względu na pogarszające się warunki dalsza ewakuacja nie była bezpieczna. Zostali na noc w stacji RTV za co dziękujemy pracownikom Emitel. Akcja zakończona po godz 20.

Na jednym ze zdjęć czerwoną kropką oznaczono miejsce, gdzie znajdowali się turyści.

Autor: GOPR Karkonosze / red.
comments powered by Disqus