Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 2 kwietnia 2025 04:00
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama
Reklama

Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów. Konflikt międzynarodowy trwa

Władze i obywatele miasta Żytawa (Zittau), a także posłowie do Parlamentu Saksońskiego i powiatu Görlitz złożyli oficjalną skargę do Komisji Europejskiej w sprawie polskiej kopalni odkrywkowej Turów. Przedmiotem skargi jest spadek poziomu wód miasta Żytawy w wyniku odpompowywania przez odkrywkę wód gruntowych, a także obawy o dalsze zniszczenia regionu.
Kolejna skarga na kopalnię odkrywkową Turów. Konflikt międzynarodowy trwa

Autor: Zdjęcie autorstwa: Anna Uciechowska - Own work. https://commons.wikimedia.org/

O nieprawidłowościach związanych z procesem międzynarodowych konsultacji społecznych od początku informowali również polscy aktywiści z EKO-UNII i Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Mimo licznych wątpliwości prawnych oraz napiętej sytuacji społecznej i politycznej, minister klimatu zdecydował o przedłużeniu koncesji na wydobycie o kolejne 6 lat.

Mieszkańcy Trójstyku nie poddają się. Od lat mocno odczuwają działalność kopalni, zmuszeni są naprawiać pęknięte ściany swoich domów. Obawiają się utraty stabilności i wartości ich majątku. Przypominają, że ich zastrzeżenia zostały przez stronę polską zignorowane podczas oceny oddziaływania kopalni na środowisko. Nie wiadomo też, kto ma zrekultywować dziurę w ziemi, która pozostanie po wydobyciu.

– Skarga mieszkańców Żytawy oraz członków niemieckich Zielonych dotyczy negatywnego wpływu odkrywki Turów na wody podziemne po niemieckiej stronie granicy – komentuje Kuba Gogolewski, koordynator projektów w Fundacji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”. – Jednocześnie PGE cały czas zaprzecza, destrukcyjnemu działaniu odkrywki na wody podziemne zarówno po niemieckiej, jak i po czeskiej stronie, bagatelizując zarzuty stawiane przez rząd czeski. O ile PGE oraz kontrolujący spółkę polski rząd nie zmienią swojego nastawienia, trudno będzie uniknąć eskalacji konfliktu. Dojdzie do sporu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Warto podkreślić, że te problemy są także problemami PZU, które ubezpiecza elektrownie i kopalnie węglowe należące do PGE, w tym Turów.

To nie jedyna taka sprawa w Komisji Europejskiej. We wrześniu ubiegłego roku Republika Czeska złożyła przeciwko Polsce formalną skargę międzypaństwową dotyczącą kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Turowie. W toku oceny skargi KE doszła do wniosku, że eksploatując kopalnię Turów, Polska narusza europejskie dyrektywy. Teraz Czesi mają otwartą drogę, by pozwać Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

– Od początku w całym procesie brakuje otwartości i jasnej komunikacji. Polski rząd uchyla się od odpowiedzialności nie tylko za sektor energetyczny kraju, ale również za mieszkańców regionów węglowych. Region kompleksu Turów nie podlega unijnemu Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji. To powoduje poważne konflikty, ale też naraża mieszkańców na utratę środków finansowych – podkreśla Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

Mieszkańcy oraz samorządy, mimo prowęglowego stanowiska polskiego rządu, zaczynają jednak coraz mocniej dostrzegać zagrożenia płynące z działalności kopalni i elektrowni. Zwracają też uwagę na szanse, jakie mogą dać środki finansowe płynące z Unii Europejskiej.

– Dziś już widzimy, że mieszkańcy zaczynają interesować się swoją przyszłością oraz tym, co będzie po węglu. Świadomość, że to ostatnie lata kompleksu Turów jest jednak impulsem do działania, do pracy zbiorowej nad strategią transformacji energetycznej i społecznej. Brakuje jednak w tym procesie jasnego stanowiska rządu oraz PGE, które zaoszczędziłby wielu niepotrzebnych napięć – wyjaśnia Gawlik.

W ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przyznana została gigantyczna kwota 556 milionów euro dla Dolnego Śląska, reprezentowanego obecnie przez pobliski subregion wałbrzyski, który do dziś boryka się z konsekwencjami braku takich pieniędzy w latach 90. Region zgorzelecki w związku z niejasnym stanowiskiem Polski dotyczącym przyszłości wydobycia i spalania węgla w Turowie oraz napiętą sytuacją międzynarodową jest jak na razie wykluczony ze środków unijnych na transformację.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

JONY 22.01.2021 19:38
Niemcy to potega i oni dyktują warunki w Europie UNII .Jak bedzie im nie na reke to UNIA.... kaze zamknąc .Chcieli zamknąc POLSKI STOCZNIE i zamkneli za TUSKA i MErkel jemu sie odwdzięczyła !!!

włodek 14.02.2021 07:00
A co stoi na przeszkodzie abyśmy też nią byli ???

emeryt 22.01.2021 08:56
dlaczego czesi nie oddadzą nam ziem,które są nam winni

artek 22.01.2021 08:25
Swoje wydobywaja do konca a u nas chca zamykac

Bogatynczyk 21.01.2021 20:48
Czemu u siebie nie zamkną kopalni Czesi i niemcy

Jacek 21.01.2021 20:46
Na terenie zakładu budynki ni pękają a czechom tak nie wyszło z wodą teraz coś innego a sami maja kopalnie i Niemcy też i jest ok

marc55 21.01.2021 14:35
Proszę w takim razie spytać kto zdewastował cały drzewostan w Karkonoszach ???? Niech ludzie zobaczą lokalizację elektrowni węglowych na terenie byłej NRD !!!! Wszystkie na wschodzie, a wieje zawsze od zachodu w naszym kierunku.

Gornik 21.01.2021 14:03
Dlaczego nie skarżą się na niemieckie kopalnie w okolicach cottbus?

Reklama
konkurs
Paranienormalni
Planszówki
rajd rowerowy
Pchli targ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 1 kwietniaTreść komentarza: A nie wiem. Dla jaj. W końcu dzisiaj Prima Aprilis. Dobrze, zniżę się do twojego poziomu i krótko, zwięźle odpowiem - a po to, że bycie burmistrzem Lubania nie polega wyłącznie na piciu kawusi, ciągłej jeździe na liczne sympozja i konferencje, z których i tak jeden wielki ***** wynika oraz szczerzeniu się do zdjęć. Nauczyciel nie ogarnia, tak jak partia, której jest sympatykiem dużo naobiecywał, nic nie zrobił. Czas na to aby miastem zarządzał ktoś z odpowiednim wykształceniem i kwalifikacjami, ktoś, kto będzie znał się na zarządzaniu finansami i HR, bo marketingu i lansowania się na Fejsie (zazwyczaj w grupach przychylnych obecnej partii rządzące) już starczy.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:19Źródło komentarza: Świeradów-Zdrój. Rozpoczęto inicjatywę referendalną w sprawie odwołania burmistrzAutor komentarza: RudyTreść komentarza: Żyjesz w matrixsie,i masz omamy.Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:16Źródło komentarza: Świeradów-Zdrój. Rozpoczęto inicjatywę referendalną w sprawie odwołania burmistrzAutor komentarza: KazimieraTreść komentarza: Stary burmistrz boi się że za dużo wyjdzie ,Rozrabia by tylko się wdrapać spowrotem na stołekData dodania komentarza: 1.04.2025, 14:15Źródło komentarza: Burmistrz odpowiada na inicjatywę referendalną. "Nie działam sama – decyzje podejmujemy wspólnie"Autor komentarza: ooooTreść komentarza: za takie ilości to szkoda miejsca na stronie. A dealerzy co rzucają tonami śmieją się w Dubaju!Data dodania komentarza: 1.04.2025, 14:08Źródło komentarza: Zatrzymani z ecstasy. Grozi im do 3 lat więzienia
ReklamaPowiat Lubań
Reklama